Wydarzenia
„Klondike”, reż. Maryna Er Gorbacz | Debata „Rok wojny” | Ukraina. Duch i walka | Dzień #1
24
Luty
2023
Pokazy filmowe

„Klondike”, reż. Maryna Er Gorbacz | Debata „Rok wojny” | Ukraina. Duch i walka | Dzień #1

Bezpłatne wejście

Przegląd filmowy Ukraina. Duch i walka rozpoczyna się w rocznicę rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów. Przez trzy dni zaprezentowana zostanie szeroka panorama ukraińskiego kina ostatnich lat, które podjęło się takich tematów, jak aneksja Krymu, wojna w Donbasie, a także obecnie trwające starcie z Rosją.

Na początek pokażemy film Klondike Maryny Er Gorbacz. Wstęp bezpłatny – prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony poniżej.

Program

godz. 18.30 debata Rok wojny. Podsumowanie i perspektywy 

 

Prowadzący:

Tomasz Piechal, FINA – dziennikarz, ekspert ds. wschodnich, autor bloga „Szkice wschodnie”. Były redaktor naczelny TVP Dokument, w latach 2014-2018 analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Relacjonował dla polskich mediów rewolucję godności oraz aneksję Krymu.

 

Goście:

Wojciech Konończuk – dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich,

Łukasz Adamski – wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego,

Piotr Skwieciński – publicysta

 

godz. 20.00 Klondike, reż. Maryna Er Gorbacz, 100 min, 2022, Ukraina, Turcja

 

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przerażający, przejmujący portret ludzkiej desperacji, a także wiary w siłę prawa i nadziei na lepsze jutro. Podążamy śladem pary spodziewającej się dziecka, której świat dosłownie zawalił się na głowę. W  środku nocy fragment zestrzelonego samolotu zburzył ścianę domu Irki i Tolika. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej. Film nagrodzony na Sundance i w Berlinie.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność miejsca, prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony poniżej.

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Klondike, reż. Maryna Er Gorbacz