Wydarzenia
„Kobieta jest kobietą”, reż. J-L Godard | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
06
Październik
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Kobieta jest kobietą”, reż. J-L Godard | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film Kobieta jest kobietą w reżyserii Jean-Luca Godarda z 1961 roku. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Kobieta jest kobietą, reż. Jean-Luc Godard, 88 min, 1961, Francja, Włochy

Bohaterką filmu jest Angéla, stripteaserka w nocnym lokalu. Mieszka w Paryżu ze swoim mężem, którego bardzo kocha. Emil, sportowiec, myśli tylko o kolarstwie i o sukcesie w wyścigu. Zaniedbywaną przez męża kobietę stale podrywa przyjaciel Emila, Alfred. Tymczasem Angéla marzy o powiększeniu rodziny. Informuje o tym męża, który nie zgadza się na dziecko. Po wielu dyskusjach i sprzeczkach Emil zgadza się, by ojcem upragnionego dziecka został Alfred. Jego żona postanawia jednak po swojemu zrealizować swoje zamiary.

By zrealizować tę tragikomedię, pełną zapożyczeń, cytatów, akcentów parodystycznych i specyficznych hołdów, składanych ulubionym twórcom filmowym i ich dziełom, Godard po raz pierwszy zdecydował się na kolor i panoramę, wchodząc do unikanego dotąd atelier. Pozostał tylko wierny metodzie improwizacji, przychodząc do studia z pomysłami spisanymi w zeszycie tego samego dnia rano.

 

Ilustracja: kadr z filmu Kobieta jest kobietą, reż. J-L. Godard