Wydarzenia
„Kobieta w oknie”, reż. F. Lang | Klub Seniora | Klasyka kina kryminalnego
26
Październik
2023
Pokazy filmowe Wykłady

„Kobieta w oknie”, reż. F. Lang | Klub Seniora | Klasyka kina kryminalnego

W pierwszej odsłonie tegorocznego Klubu Seniora, tym razem będącego przeglądem klasyki kina kryminalnego, pokażemy obraz Fritza Langa z 1945 roku. Repertuar trwającego od października 2023 do czerwca 2024 przeglądu przygotował filmoznawca Andrzej Bukowiecki. Będzie on także prelegentem i moderatorem dyskusji po projekcjach. Życzymy mocnych wrażeń!

Kobieta w oknie, reż. Fritz Lang, 98 min, 1945, USA

Bohaterem filmu Fritza Langa jest roztargniony profesor, który w wyniku tajemniczego i skomplikowanego rozwoju wypadków, zostaje wciągnięty w krąg zbrodni. Zauroczony portretem kobiety mężczyzna spotyka na ulicę damę z obrazu i daje się wplątać w intrygę….

Choć Kobieta w oknie nie zdobyła takiej sławy jak Sokół maltański czy Podwójne ubezpieczenie, to jednak zaliczana bywa przez krytyków do najwybitniejszych filmów noir.

Reżyser zręcznie dawkuje napięcie, a w pewnym momencie zaskakuje widzów znamiennym plot twistem. Znana ze współpracy z Langiem Joan Bennett zagrała bardzo nieoczywistą postać femme fatale – twórcy bardzo interesująco grają w filmie z figurą kobiety fatalnej.