Wydarzenia
„Kola”, reż. Jan Svěrák | Wieczne lato: kino za jeden uśmiech
19
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Kola”, reż. Jan Svěrák | Wieczne lato: kino za jeden uśmiech

Bezpłatne wejście

Kola, Jan Svěrák, 104 min., 1996, Czechy, Wielka Brytania, Francja

Akcja filmu rozpoczyna się w Pradze w roku 1988. Wiolonczelista František Louka, wyrzucony z orkiestry symfonicznej w Pradze za wygłaszanie nieprawomyślnych uwag, próbuje łączyć koniec z końcem grając w zespole pogrzebowym, którego muzyka uświetnia ceremonię spopielania zmarłych, oraz malując na nagrobkach zamówione napisy. Ponieważ pilnie potrzebuje pieniędzy, przyjmuje propozycję zawarcia fikcyjnego małżeństwa z Rosjanką Nadieżdą. Ta, wkrótce, zgodnie z umową, wyjeżdża dalej na Zachód, ale wbrew umowie pozostawia swego synka, Kolę. Jego opiekunem w świetle prawa zostaje Louka.

Obsypany nagrodami film, w tym Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Złotym Globem’96 i Grand Prix MFF w Tokio, potwierdził reżyserską klasę Jana Svěráka, który już wcześniejszą twórczością zwrócił na siebie uwagę. Reżyser mistrzowsko połączył tu sentymentalizm z humorem, problemy wielkiej polityki z kłopotami codzienności, a przede wszystkim znakomicie wygrał zderzenie dwóch światów swych bohaterów, które z czasem przeradza się w prawdziwe przywiązanie.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej przez poniższy formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: mat. promocyjne