Wydarzenia
Koncert Too Many Papis & Hanny Klepackiej do tekstów Władysława Szlengla
22
Lipiec
2021
Muzyka na żywo

Koncert Too Many Papis & Hanny Klepackiej do tekstów Władysława Szlengla

Bezpłatne wejście

22 lipca to ważna data w historii Warszawy, bowiem właśnie tego dnia 1942 roku rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna (Grossaktion Warschau). Od tej chwili zaczęła się stopniowa likwidacja getta, czego zwieńczeniem było powstanie w getcie warszawskim i zrównanie z ziemią przez Niemców tej części miasta.

Od 2012, w rocznicę rozpoczęcia akcji, Żydowski Instytut Historyczny organizuje Marsz Pamięci. Każdego roku 22 lipca uczestnicy Marszu przemierzają symboliczny szlak „od śmierci do życia” w przeciwnym kierunku, to jest od pomnika Umschlagplatz do wybranego punktu na terenie dawnego getta. Wydarzenie to ściąga tłumy warszawiaków chcących oddać hołd pomordowanej żydowskiej ludności miasta, która przed wojną stanowiła niemal 1/3 populacji stolicy.

Marsz wyruszy o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, w pobliżu Ogrodu Krasińskich. Stanie tam specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna „Ławki” zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br.

Jedna z setek tysięcy ofiar getta to wybitny poeta żydowskiego pochodzenia Władysław Szlengel. Przed wojną był on m.in. autorem szlagierów, które śpiewała cała Warszawa (Jadziem panie Zielonka, Panna Andzia ma wychodne i wiele innych). Podczas wojny zaś nikt chyba tak jak Szlengel nie oddał tragizmu i absurdu sytuacji ludzi zamkniętych w getcie.

Zespół Too Many Papis wraz z charyzmatyczną wokalistką i aktorką Hanną Klepacką przygotował program muzyczny złożony z utworów napisanych do tekstów Szlengla. Niekonwencjonalne podejście do tych tekstów w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami sprawiło, że te historyczne teksty brzmią uniwersalnie.

Koncert 22 lipca będzie prezentacją tych utworów. Wydarzenie współorganizowane z Żydowskim Instytutem Historycznym i połączone z tegorocznym Marszem Pamięci, będzie zarazem uczczeniem 79. rocznicy rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej.

Zespół wystąpi w składzie:

Hanna Klepacka – wokal, piano

Jacek Papis – głos

Maciej Dłużniewski – gitara

Piotr Leniewicz – bas

Karol Ludew – perkusja

Bartek Łupiński – puzon

Piotr Wróbel – puzon, tuba

Informacje dodatkowe

Wstęp bezpłatny, rejestracja obowiązkowa – poprzez poniższy formularz.

Koncert będzie transmitowany w serwisie Ninateka.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach otwartych dla publiczności.

Rejestracja

 

Rejestracja online została zakończona. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed koncertem.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

logo ministerstwa kultury

 

 

logo Żydowskiego Instytutu Historycznego

 

Na zdjęciu: Too Many Papis & Hanna Klepacka, mat. promocyjne