Wydarzenia
Koncert Bogdan Hołownia Trio | Tydzień z Ludwikiem Starskim
23
Maj
2023
Muzyka na żywo

Koncert Bogdan Hołownia Trio | Tydzień z Ludwikiem Starskim

Tydzień z Ludwikiem Starskim w 120. rocznicę urodzin rozpoczynamy sobotnią Retroteką. We wtorek 23 maja w Kinie Iluzjon zostanie wyemitowany film Szczęśliwa 13, a na żywo zagra i zaśpiewa zespół: Agnieszka Wilczyńska i Bogdan Hołownia Trio z gościnnym udziałem Jacka Kotlarskiego.

Szczęśliwa trzynastka, reż. Marian Czauski, 69 min, 1938, Polska

Bohater filmu jest bardzo przesądnym człowiekiem. Pewnego dnia wygrywa na loterii główną nagrodę. Czując już zapach wielkich pieniędzy, robi awanturę szefowi i rzuca pracę. Szybko jednak okazuje się, że gazeta w ogłoszeniu błędnie wydrukowała numer kuponu…

Bogdan Hołownia Trio & Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka Wilczyńska – wokalistka jazzowa. Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal. Współpracowała m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Janem “Ptaszynem” Wróblewskim oraz Zbigniewem Wegehauptem. Może to wystarczy, nikt nie będzie tego czytał, ale nie wiem

Robert Murakowski – trębacz jazzowy. W 1998 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika). Wśród nagród wymienić należy m.in.: I miejsce na konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet; II miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą 1998 oraz nagrodę indywidualną na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach. Pełne bio niżej.

Bogdan Hołownia – jeden z najwrażliwszych polskich pianistów jazzowych, wyśmienity aranżer, nazywany romantykiem fortepianu. Znakomity wykładowca teorii improwizacji, harmonii i nowego zapisu funkcji i akordów. Ulubiony pianista gwiazd polskiej sceny: Grażyny Auguścik, Lory Szafran, Anny Marii Jopek, Danuty Błażejczyk.

Wojciech Pulcyn – kontrabasista, muzyk sesyjny. Współpracuje z najbardziej uznanymi polskimi muzykami, m.in. Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem, jak również z młodymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej gitarzystą Rafałem Sarneckim i pianistą Michałem Tokajem. Pełne bio niżej.

Jacek Kotlarski – (jeżeli dobrze wygooglałem) Absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, potem Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, a w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach i Poznaniu (wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, klasa śpiewu). Od roku 2000 współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA. Jako wokalista sesyjny nagrywał m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Krzysztofem Herdzinem, Ewą Bem, Zbigniewem Wodecki i Ireną Santor. Brał udział w wielu programach telewizyjnych i największych polskich festiwalach muzyki rozrywkowej.