Wydarzenia
Korzyński 80. | Koncert i dyskusja
07
Marzec
2020
Bezpłatne wejście

Świadomie czy nie, wszyscy znamy twórczość Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytora, który napisał muzykę do klasycznych dzieł Wajdy i Żuławskiego, ale też do Akademii Pana Kleksa czy W pustyni i w puszczy. I choć pierwszy wydany w Polsce po wojnie album z muzyką filmową zbierał dzieła Korzyńskiego, dopiero w mijającej dekadzie jego twórczość zaczęła budzić należne jej zainteresowanie. Przyczyniły się do tego płyty wydawane przez brytyjską wytwórnię Finders Keepers i polskie GAD Records, a także książkowe i filmowe opracowania oraz remiksy jego utworów. Podczas wieczoru w FINA przysłuchujemy się echom dorobku kompozytora.

Program

19:00 | Echa. Korzyński 80 | spotkanie

W rozmowie o fenomenie Korzyńskiego i nowej fali jego popularności wezmą udział: szef wytwórni GAD Records – Michał Wilczyński, kompozytor Stefan Wesołowski oraz publicysta Bartek Chaciński. Rozmowę poprowadzi Jan Błaszczak z działu programowego FINA.

20:00 | Stefan Wesołowski | koncert

Podczas premierowego wykonania Wesołowski zaprezentuje na żywo muzykę napisaną do dokumentu Ucieczka na Srebrny Glob w reżyserii Jakuba Mikurdy. Kompozytor tak opowiada o tych utworach: „Są one rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Korzyński odkrył dla polskiego kina. Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. oraz z użyciem analogowych efektów […] Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele.”

Stefan Wesołowski wystąpi wraz z kwartetem wiolonczelistów w składzie: : Krzysztof Pawłowski, Michał Pepol, Tomasz Pokrzywiński, Anna Śmiszek-Wesołowska.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerami telefonu.: 22 380 49 95, 22 380 49 04 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).