Wydarzenia
Królowa Krystyna | Klub Seniora
11
Kwiecień
2019
Pokazy filmowe Dorośli

Królowa Krystyna | Klub Seniora

Program

Królowa Krystyna, reż. Rouben Mamouliam, 1933, 97 minut

Ten zrealizowany z rozmachem dramat kostiumowy z Gretą Garbo w roli tytułowej oparty został na motywach z życia XVII-wiecznej szwedzkiej władczyni Krystyny Wazy. Przedstawiona w filmie królowa Krystyna nie jest zwykłą monarchinią – nosi męskie ubrania, jest porywcza, odmawia wyjścia za mąż, bywa, że podaje się nawet za mężczyznę. Kiedy zaś zakochuje się w hiszpańskim pośle Don Antoniu, bez skrupułów przedkłada prywatne szczęście nad dobro królestwa i porzuca swój lud. Film stanowi hołd złożony przez Roubena Mamouliama wielkiej ikonie kina, a liczne zbliżenia na jej twarz, zwłaszcza w końcowych scenach filmu, pomogły wzmocnić jej wielką ekranową legendę.

Spotkanie

Prelekcję przed filmem wygłosi kurator cyklu, filmoznawca i krytyk filmowy, Andrzej Bukowiecki.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 10:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).