Wydarzenia
„Lobster”, reż. Y. Lanthimos | Klub Filmowy {OD-JAZD}
10
Styczeń
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Lobster”, reż. Y. Lanthimos | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na ósme – pierwsze w 2022 roku – spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Lobster Yorgosa Lanthimosa poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem filmoznawczyni prof. Olgi Katafiasz.

Lobster, reż. Yorgos Lanthimos, 118 min., 2015, Irlandia, Wlk. Brytania, Grecja, Francja, Holandia

W świecie niedalekiej przyszłości nikt nie może być samotny, dlatego zgodne z nowymi przepisami władz miasta każdy singiel trafia do hotelu, w którym ma czterdzieści pięć dni na poznanie nowego partnera. Jeśli w tym czasie nie uda mu się znaleźć miłości, zostanie przemieniony w wybrane przez siebie zwierzę. David (Colin Farrell) trafia do ośrodka po opuszczeniu przez żonę i próbuje jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pewnego dnia poznaje mieszkającą w lesie przedstawicielkę rebeliantów (Rachel Weisz), która odmieni jego życie.

Lobster to pierwszy anglojęzyczny film Yorgosa Lanthimosa – jednego z najważniejszych greckich reżyserów, lidera greckiej nowej fali. Lathimos powraca tu do motywów obecnych w całej swej twórczości, zapraszając widzów do nieprzyjaznego antyutopijnego świata, w którym absurd i groteska stają się narzędziami wykorzystanymi do pokazania człowieka wobec różnych mechanizmów zniewolenia. Nasycony zahaczającą o surrealizm symboliką Lobster bezkompromisowo diagnozuje powierzchowność współczesnych więzi międzyludzkich, a także analizuje mechanizmy stojące za dobrowolną rezygnacją z wolności.

Dyskusja po filmie

Czym są filmowe antyutopie?
Na czym polega tworzenie prawdziwej relacji?
Po co walczyć o zabieraną nam wolność?
Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką, prof. Olgą Katafiasz. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu.
O czym według Was jest Lobster? Chcemy poznać Waszą opinię!

Prowadząca

Prof. Olga Katafiasz

Teatrolożka i filmoznawczyni, dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W latach 19952008 pracowała w redakcji Gazety Teatralnej Didaskalia”, gdzie nadal regularnie publikuje eseje i recenzje. Autorka szkiców poświęconych związkom literatury, teatru, filmu oraz książek: Próby wrażliwości. Szekspirowskie ekranizacje Laurence’a Oliviera i Kennetha Branagha (2005), Słownik wiedzy o filmie (z Joanną Wojnicką, 2005, 2008), Krzysztof Globisz. Notatki o skubaniu roli (2010), Shakespeare i kino: strategie adaptacyjne i ich konteksty społeczno-kulturowe (2012). W serii Literatura na ekranie redagowała tom Lustra i echa. Filmowe adaptacje dzieł Williama Shakespeare’a (2017). Obecnie pracuje nad książką o twórczości Quentina Tarantino, a na bezludną wyspę zabrałaby DjangoOkno na podwórze Hitchcocka.

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Lobster, reż. Y. Lanthimos