Wydarzenia
LOTOS Jazz Koncert Kolęd „Gore gwiazda Jezusowi”
21
Grudzień
2021
Muzyka na żywo

LOTOS Jazz Koncert Kolęd „Gore gwiazda Jezusowi”

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: LOTOS Jazz koncert kolęd Gore Gwiazda Jezusowi w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Doroty Miśkiewicz i kwartetu Pawła Tomaszewskiego. Będzie to wyjątkowe spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością, dostępne dla szerokiej publiczności dzięki transmisji na żywo w serwisie VOD TVP i na portalu Ninateka.pl.

Do kolędowego projektu Chór Polskiego Radia zaprosił wybitnego polskiego jazzmana, aranżera i pianistę Pawła Tomaszewskiego, który z niezwykłą wyobraźnią, ale i subtelnością nadał tym tradycyjnym pieśniom nowoczesną, aranżacyjną szatę – czasem w pewien sposób zrywając z tradycyjnym odczytaniem kolęd, zawsze natomiast uwypuklając zawarte w nich czułość, radość oraz tajemnicę misterium narodzenia Boga – Człowieka.

Z Dorotą Miśkiewicz, wybitną wokalistką jazzową, Chór spotkał się w wyjątkowym, pandemicznym czasie – w czerwcu 2020 roku, przygotowując wspólnie koncert poświęcony twórczości Fryderyka Chopina. Jak wspomina Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru: „Od początku naszej współpracy mogłam podziwiać jej niecodzienną wrażliwość, muzykalność i niebywałą technikę. Myśląc o powstaniu projektu z tak delikatną i wzruszającą materią, jaką są kolędy, nie mogłam zaprosić do jej tworzenia innej artystki niż Dorota”.

Całości dopełniają genialni muzycy jazzowi, mistrzowie w swoim fachu: wspomniany już Paweł Tomaszewski na fortepianie, Robert Kubiszyn na kontrabasie, Paweł Dobrowolski na perkusji i Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych.

Wykonawcy

Chór Polskiego Radia

Dorota Miśkiewicz – Śpiew

 

Paweł Tomaszewski Quartet w składzie:


Paweł Tomaszewski
– fortepian, aranżacje

Robert Kubiszyn – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Program

Bóg się rodzi

W żłobie leży

Anioł pasterzom mówił

Dzisiaj w Betlejem

Jezus malusieńki

Gore gwiazda Jezusowi

Mizerna, cicha

Przybieżeli do Betlejem

Cicha noc

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Wśród nocnej ciszy

Lulajże Jezuniu

Oj, maluśki

Patronat

Organizator: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patronat medialny: Polskie Radio Program II, TVP Kultura, JazzPRESS

 

logo Programu drugiego polskiego radia

 

Sponsor tytularny: Grupa LOTOS S.A.