Wydarzenia
„Łowca jeleni”, reż M. Cimino | Klub Filmowy {OD-JAZD}
13
Grudzień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

„Łowca jeleni”, reż M. Cimino | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na szóste spotkanie Klubu Filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Łowca jeleni poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem kulturoznawcy i filmoznawcy prof. Piotra Kletowskiego.

Łowca jeleni, reż Michael Cimino, 1978, 183 min., USA

Jeden z najbardziej wstrząsających i najwybitniejszych filmów w historii kina. Arcydzieło, które poszło pod prąd narzucanej narracji.

Michael, Steven i Nick pracują w fabryce w Pensylwanii. Popołudniami chodzą na piwo, oglądają mecze, czasem polują. Mają swoje plany, marzenia i pierwsze miłości. I nagle dostają powołanie do wojska. Tuż przed ich wyjazdem do Wietnamu odbywa się wesele Stevena, które jest zarazem przyjęciem pożegnalnym. W piekle Wietnamu przyjaciele wpadają w pułapkę Vietkongu i trafiają do obozu jenieckiego, gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę – między sobą.

Obsypany nagrodami (5 Oscarów, m. in. za najlepszy film oraz reżyserię) Łowca jeleni to przejmująca historia przyjaźni wystawionej na próbę, a zarazem opowieść o ludziach postawionych w sytuacjach granicznych. To opowiedziana z epickim rozmachem, a jednocześnie pozbawiona nadmiernego patosu historia o grozie i absurdzie wojny, heroizmie oraz próbach ocalenia tego, co decyduje o naszym człowieczeństwie. O sile wierności.

Genialna reżyseria Cimino, wstrząsające kreacje aktorskie Christophera Walkena, Roberta De Niro, Johna Savage’a, Johna Cazale’a i Meryl Streep, znaczenie filmu dla dyskusji na temat amerykańskiego udziału w wojnie w Wietnamie, a także kontrowersje związane z premierą dzieła (na festiwalu w Berlinie delegacja sowiecka określiła film jako „rasistowski”, zażądała wycofania go, a gdy jej odmówiono – wycofała się z festiwalu i nakazała to wszystkim krajom bloku komunistycznego), czynią z Łowcy jeleni jeden z kluczowych punktów w historii współczesnego kina.

Dyskusja po filmie

Czym jest, a czym być powinno kino wojenne? Jak opowiadać o konfliktach zbrojnych językiem kina? Ocalenie jakich wartości sprawia, że nawet w sytuacjach skrajnych pozostajemy ludźmi?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu prof. Potrem Kletowskim. Zapraszamy na seans i dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Łowca jeleni? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.