Wydarzenia
Marcowe migdały | Przeszłość jest dziś
02
Marzec
2018
Pokazy filmowe Dorośli

Marcowe migdały | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś.

Program

Marcowe Migdały, reż. Radosław Piwowarski, 1989, 89 minut

Polska, marzec 1968. W jednym z prowincjonalnych miasteczek trwa propagandowa nagonka na Żydów. Zdarzenia te widzimy oczyma grupy przyjaciół, uczniów klasy XI c miejscowego liceum, którzy właśnie muszą odrobić pierwszą gorzką lekcje dorosłości zanim zostaną rozdzieleni przez absurdalne podziały i przymusowe emigracje. „Marcowe migdały to film o pokoleniu, którego młodość przypadła na koniec lat sześćdziesiątych. W 1968 roku ci młodzi ludzie zetknęli się ze sprawami, których do końca nie rozumieli: dowiadywali się o tym, że jeden z nich jest dobrym Polakiem, a drugi nie, bo jest syjonistą. Rozpoczęło się masowe opuszczanie kraju; całe klasy żegnały swoich kolegów, nauczycieli.” – mówił o Marcowych migdałach Radosław Piwowarski, który zawarł w filmie wiele osobistych wątków i odniesień do prawdziwych postaci.

Za czułość i ciepło z jakim potraktował swoich bohaterów i użycie komediowej formy, by snuć głęboko prawdziwe i dramatyczne refleksje o istocie ludzkiej egzystencji reżyser został nagrodzony w 1990 roku na Festiwalu w Łagowie, otrzymał też Nagrodę Międzynarodowego Forum Kultury.

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z prof. Marcinem Zarembą i Radosławem Piwowarskim, które poprowadzi kulturoznawca i filmoznawca Karol Jachymek.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział  jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.