Wydarzenia
Marek Piestrak | Nieznane filmy znanych reżyserów
22
Styczeń
2020
Pokazy filmowe Spotkania Dorośli

Marek Piestrak | Nieznane filmy znanych reżyserów

Bezpłatne wejście

Seans wybranych filmów reżysera, m.in. dokumentów: Mistrz świata, Dzień karawany

Cykl zakłada serię spotkań ze znanymi, i uznanymi, dziś reżyserami filmowymi – twórcami z dorobkiem i po fabularnym debiucie kinowym – w celu prezentacji ich wczesnej, krótkometrażowej twórczości, w tym szkolnej i dyplomowej. Reżyserzy, kojarzeni obecnie z pełnometrażowymi produkcjami kinowymi lub telewizyjnymi serialami, często mają na koncie wyśmienite filmy amatorskie, dokumentalne, etiudy szkole lub właśnie filmy dyplomowe. Najczęściej nie są one znane szerszej publiczności, czy wręcz nie są one znane w ogóle a stanowią ciekawy punkt w dorobku każdego twórcy – są szczerym i odważnym zapisem poszukiwań twórczych na bardzo wczesnym etapie pracy zawodowej. Zwykle, zobaczenie filmu mistrza z okresu studenckich prób warsztatowych, mówi wiele o jego późniejszych wyborach i obranej drodze. Wejrzenie w próby i wprawki z młodzieńczego okresu może być komplementarne wobec późniejszych dokonań wielu filmowych twórców, może wzbogacić wiedzę fanów na temat kształtowania się gustu i języka filmowego różnych polskich reżyserów.

Bohaterem pierwszej odsłony cyklu jest Marek Piestrak – reżyser, scenarzysta, a także jeden z najbardziej konsekwentnych twórców polskiego kina gatunkowego. Praktykował w Hollywood, na praktykach u boku Romana Polańskiego przy filmie Dziecko Rosemary (1968). Jako twórca skupiał się na horrorach, filmach SF i kinie przygodowym, a do najważniejszych jego dzieł należą: Test pilota Pirxa (1978), Wilczyca (1982) oraz Klątwa doliny węży (1987). Tym razem przyjrzymy się jego etiudom szkolnym i filmom dokumentalnym.

Spotkanie

Po seansie zapraszamy na spotkanie z widzami, podczas którego twórca opowie o okolicznościach powstania danych produkcji, o tym na jakim etapie życia był wówczas, jakie miał wątpliwości, jakie cele. Rozmowę poprowadzi krytyczka filmowa – Anna Serdiukow.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).