Wydarzenia
„Matka i córka”, reż. V. De Sica | Kino włoskie lat 60. i 70. | Klub Filmowy w Kinie Iluzjon
05
Październik
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Matka i córka”, reż. V. De Sica | Kino włoskie lat 60. i 70. | Klub Filmowy w Kinie Iluzjon

Klub filmowy to nowa inicjatywa kina Iluzjon, w ramach której dwa razy w miesiącu będziemy wydobywać z odmętów historii perły kina europejskiego ukryte w zasobach FINA. W każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca wczujemy się w klimat ubiegłych lat dzięki projekcjom z taśmy 35 mm, wspólnie oglądając, dyskutując i analizując obejrzane filmy. Pierwsza odsłona cyklu Notti di cinema to kino włoskie lat 60. i 70.

W czasie pierwszego spotkania zostanie zaprezentowany film Matka i córka Vittoria de Siki z 1960 roku z pamiętną rolą Sophii Loren. Przed filmem prelekcję wygłoszą Lidia Mikulska i Kasia Stasiełuk, po pokazie zapraszamy na dyskusję.

Matka i córka (reż. Vittorio De Sica, 105 min, 1960, Francja, Włochy)

Akcja filmu rozgrywa się w 1943 roku. Właścicielka małego sklepu w Rzymie, w obawie przed nalotami, wyjeżdża ze swoją trzynastoletnią córką na wieś. W drodze obie po raz pierwszy doświadczają okrucieństw wojny. Dramatyczne wydarzenia II wojny światowej przefiltrowane przez świat wyobrażeń prostej kobiety nabierają wymowy żarliwego oskarżenia  nieludzkich systemów.

Przejmująca gra Sophii Loren osiąga tu prawdziwe wyżyny kunsztu aktorskiego. Oscar i Złota Palma w Cannes stały się wyrazem najwyższego uznania dla jej wielkiej kreacji.

 

Ilustracja: kadr z filmu Matka i córka, reż. V. De Sica