Wydarzenia
„Matka Królów”, reż. J. Zaorski | Gdańsk ’83. Festiwal, który się nie odbył | Dzień #3 (sobota)
09
Wrzesień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Matka Królów”, reż. J. Zaorski | Gdańsk ’83. Festiwal, który się nie odbył | Dzień #3 (sobota)

Trzeci dzień przeglądu Gdańsk ’83. Festiwal, który się nie odbył zakończymy pokazem filmu Janusza Zaorskiego Matka królów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wolfa i Stanisława Kałużyńskiego. Rozmowę poprowadzi Michał Dondzik.

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

godz. 17.00 Matka Królów, reż. Janusz Zaorski, 127 min, 1982, Polska

Prawdopodobnie najlepszy film Janusza Zaorskiego, uhonorowany aż piętnastoma nagrodami, w tym dziesięcioma zagranicznymi, m.in. na festiwalach w Berlinie, Francji, Włoszech, Jugosławii. Ekranizacja powieści Kazimierza Brandysa, kręcona na przełomie 1981 i 1982 roku, czekała pięć lat na premierę. Scenariusz Zaorskiego powstał dziesięć lat wcześniej, ale dopiero polski Sierpień odblokował temat. Historia zubożałej wdowy Łucji Król (życiowa rola Magdy Teresy Wójcik), która po śmierci męża usiłuje utrzymać i wychować czterech synów, splata się z losem przedwojennego komunisty, dr Wiktora Lewena (Zbigniew Zapasiewicz), który po wojnie znajduje się u władzy. Film opowiada o podziałach między Polakami, widocznych w rodzinie Królów, na tle stosunku do komunizmu – o uwiedzeniu tą ideologią jednych, i zdecydowanym sprzeciwem wobec niej drugich. Znakomite role Zbigniewa Zapasiewicza, Joanny Szczepkowskiej, Adama Ferencego i Bogusława Lindy.

 

godz. 19.10 spotkanie z udziałem Janusza Zaorskiego, operatora Andrzeja Wolfa i Stanisława Kałużyńskiego (drugiego reżysera). Prowadzenie: Michał Dondzik, sala Stolica.

 

Na zdjęciu: Bogusław Linda i Joanna Szczepkowska w filmie Matka Królów w reż. Janusza Zaorskiego, 1982 r., źródło: Fototeka FINA