Wydarzenia
MIKI/ilustracja | 90 lat z Myszką Miki
01
Wrzesień
2018
Warsztaty Dorośli

MIKI/ilustracja | 90 lat z Myszką Miki

Wydarzenie odbywa się w ramach wydarzenia 90 lat z Myszką Miki.

Każdy z artystów pokazuje swoją twórczą reinterpretację Mikiego zachowując swój autorski styl. Ilustratorzy sięgnęli bowiem nie tylko po ikoniczną, doskonale rozpoznawalną na całym świecie formę graficzną Mikiego, ale odwoływali się też do historii postaci i jej twóców. Autorami prac są: Hanna Cieślak, Gosia Herba, Ola Niepsuj, Ola Szmida, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Kornel Nurzyński, Dawid Ryski, oraz Patryk Mogilnicki, występujący jednocześnie w roli kuratora całego projektu.

Mogilnicki, ilustrator, grafik i autor książki Nie ma się co obrażać. Młoda polska ilustracja mówi:

,,

Najważniejsze przy doborze ilustratorów do tego projektu było dla mnie to, by byli to rysownicy w pełni zdefiniowani, o rozpoznawalnym i charakterystycznym stylu. Tak, żeby po przetransportowaniu do ich światów tak mocnej ikony jak Miki światy te nadal pozostały autonomiczne. Istotne było też dla mnie to, żeby pomysł na ilustrację był równie ciekawy jak jego wykonanie.

,,

 

Mamy zatem w pracach nawiązania do koncepcji postaci i narodzin Mikiego w studiu Disneya, kiedy to zastanawiano się jaka postać najfajniej odzwierciedlałaby ideę studia. Czy byłby to pies, krowa, kot czy może…mysz? (Ola Szmida); do początków filmowej kariery Mikiego i jego pierwszych wypowiedzianych z ekranu słów: „Hot dogs! Hot dogs!” (Gosia Herba); portret rysownika Uba Iwerksa odpowiedzialnego za pierwszy wizerunek Myszki Miki przy pracy (Tymek Jezierski); luźne inspiracje, Mikiego szkicującego swój autoportret w artystycznej pracowni (Daniel Gutowski) czy wystylizowanego Mikiego na skuterku (Dawid Ryski). Podsumowaniem tego projektu i niech będzie moja ilustracja, czyli współczesna postać robiąca sobie selfie telefonem w futerale z podobizną Myszki Miki. Każdy z nas zrobił sobie właśnie selfie z Mikim!

Wstęp

Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.