Wydarzenia
Młodzi i FINA #1 | Akceptacja
19
Styczeń
2021
Pokazy filmowe

Młodzi i FINA #1 | Akceptacja

Bezpłatne wejście

Wraz z Nowym Rokiem wracamy z nowym cyklem filmowym. Będzie to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. W ramach odcinka ot. Akceptacja, zaprezentowany zostanie blok złożony z trzech filmów krótkometrażowych fabularnych oraz jednej krótkiej animacji. Przypadkowo złożyło się tak, ze wszystkie wybrane filmy wyreżyserowane zostały przez kobiety. Co to znaczy? Tylko i aż tyle, że zostały zrealizowane z niezwykłą wrażliwością i dzięki wnikliwej obserwacji rzeczywistości społecznej. Obrazy podejmują różne tematy, ale wszystkie łączy jedna, tak ważna zwłaszcza na początku kolejnego rozdziału jakim jest Nowy Rok, akceptacja.

Wenus z Willendorfu w reżyserii Zuzanny Grajcewicz to gra z bodyshaming. Groteskowa konwencja historii walki o utycie w klinice „Fit&Fat” minimalnie oswaja wciąż narastający problem społeczny.

Maria nie żyje autorstwa Martyny Majewskiej to surrealistyczna pośmiertna podróż, osnuta oniryczną atmosferą i dopełniona pięknymi czarno-białymi zdjęciami. O samobójczyni poszukującej przyczyny własnej śmierci, ciekawej jak świat wygląda po jej odejściu.

Gwiazdeczka Nataszy Parzymies film o więziennej rzeczywistości i konieczności integracji nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

Oddychaj w reżyserii Kamili Jasińskiej (dziś już Okrutny) to autoterapeutyczna etiuda o lęku społecznym i nieśmiałości, która doskonale ilustruje reakcje wielu ludzi na stresujące sytuacje.

Program

Godz. 19.00 prezentacja filmów na Ninateka.pl

Wenus z Willendorfu, reż. Zuzanna Grajcewicz

Maria nie żyje , reż. Martyna Majewska

Gwiazdeczka, reż. Natasza Parzymies

Oddychaj, reż. Kamila (Jasińska) Okrutny

Godz. 20.30 Streaming rozmowy na Zoomie z twórcami. Prowadzenie: Anna Serdiukow

Partnerzy

Cykl współorganizowany jest przez Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Festiwal Młodzi i Film jest najstarszym festiwalem prezentującym debiuty.