Wydarzenia
„Młyn i krzyż” oraz „Angelus” | Niedziela duchowa | Czerwiec z Lechem Majewskim
25
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Młyn i krzyż” oraz „Angelus” | Niedziela duchowa | Czerwiec z Lechem Majewskim

Bezpłatne wejście

W niedzielę 25 czerwca w Kinie Iluzjon odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach przeglądu Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim, tym razem poświęcone duchowości w filmach reżysera. Projekcja filmu Młyn i krzyż będzie uzupełniona dyskusją, którą poprowadzi Robert Tekieli.

Wstęp bezpłatny.

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

Godz. 15.00 Młyn i krzyż, reż. Lech Majewski, 91 min, 2011, Polska

Film, osadzony w roku 1564 – tym samym, w którym Pieter Bruegel namalował swoje arcydzieło Droga na Kalwarię – splata pasję Chrystusa z pasją Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. W tym kontekście Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy, jawi się jako Szekspir Flandrii a jego obraz opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji.

Spomiędzy przeszło pięciuset postaci w obrazie, scenarzyści wybrali tuzin osób, których losy łączą się ze sobą w filmie. Rutger Hauer odtwarza postać Petera Bruegela; Michel York gra bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka, zaś Charlotta Rampling występuje w roli Marii.

Młyn i Krzyż jest dla Majewskiego zupełnie nowym wyzwaniem – aby odtworzyć świat flamandzkiego mistrza zdjęcia budowane są wielowarstwowo z użyciem najnowszych technik grafiki komputerowej oraz efektów 3D.

 

Godz. 19.00 Angelus, reż. Lech Majewski, 106 min, 2000, Polska (SEANS DODATKOWY)

„Śląskie Sto lat samotności” oraz „komedia metafizyczna” entuzjastycznie przyjęta przez widzów i krytyków.

Punktem wyjścia jest prawdziwa historia: dzieje niezwykłego fenomenu, jakim była janowska gmina okultystyczna działająca na Śląsku, złożona z grupy różokrzyżowców-górników poszukujących kamienia filozoficznego.

Chociaż akcja filmu rozpoczyna się w roku 1953, poprzedzają ją sceny retrospektywne z roku 1937, kiedy to w gronie uczniów umiera Mistrz. Na łożu śmierci namaszcza swego następcę Teofila i przekazuje – oprócz tajemnych ksiąg i znaków – potrójne proroctwo: wybuch wielkiej wojny, inwazję świata astralnego i rządy.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru przed seansem w kasie.

 

Ilustracja: kadr z filmu Młyn i krzyż, reż. L. Majewski