Wydarzenia
Mój kraj taki piękny | Teraz-wtedy | online na Ninateka.pl
25
Listopad
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Mój kraj taki piękny | Teraz-wtedy | online na Ninateka.pl

Bezpłatne wejście

W związku z zamknięciem sal kinowych na kolejny pokaz z cyklu Teraz-wtedy zapraszamy wyjątkowo do Ninateki. Pokażemy głośny dokument Grzegorza Paprzyckiego, nagrodzony na wielu krajowych festiwalach filmowych obraz podzielonej sporami światopoglądowymi Polski ostatnich kilku lat. Program uzupełni spotkanie z reżyserem, które poprowadzi na platformie Zoom Kaja Klimek, a także zablokowanego swego czasu przez cenzurę filmu Krzysztofa Kieślowskiego Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ | Mój kraj taki piękny, reż. Grzegorz Paprzycki, 2019, 30 minut

Dokumentalny portret współczesnej Polski, w której ścierają się dwie siły reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Zgodnie ze wstępną deklaracją twórcy, stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Lewicowa wizja kraju staje tu naprzeciw wizji homogenicznej Polski budowanej przez skrajną prawicę. A pośród tych stojących do siebie w opozycji ideologii – ludzie, walczący w imię własnych wartości i zasad.

 

19:30 Spotkanie z reżyserem filmu, Grzegorzem Paprzyckim, poprowadzi Kaja Klimek (na żywo na FB FINA)

 

20:15 WTEDY | Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas, reż. Krzysztof Kieślowski, 46 minut

Film jest próbą spojrzenia na sytuację polskich robotników początku lat siedemdziesiątych. Po krwawo stłumionym grudniowym proteście 1970 roku miejsce skompromitowanej ekipy rządzącej zajął Edward Gierek i jego towarzysze, obiecujący „nową Polskę”. Robotnicy pozostają jednak nieufni i krytyczni, nadal gotowi do buntu. Oryginalna wersja filmu nie została publicznie pokazana w PRL. Po cięciach i przemontowaniu – mimo sprzeciwu twórców –  powstała wersja zatytułowana Gospodarze, która miała wówczas emisję w telewizji.

 

Ilustracja: kadr z filmu Mój kraj taki piękny, reż. Grzegorz Paprzycki