Wydarzenia
Moje serce | Teraz-wtedy online
24
Marzec
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Moje serce | Teraz-wtedy online

Bezpłatne wejście

Czy w kinie dokumentalnym jest miejsce na kreowanie rzeczywistości? Czy reżyser jest tylko obserwatorem, czy może też inicjatorem zdarzeń? Co, kiedy bohaterka jest aktorką – gdzie kończy się rola, a zaczyna życie? Pytania się piętrzą, więc w przypadku filmów takich jak Moje serce Damiana Kocura musimy być czujni, bo odpowiedzi są złożone. Kino fiction/non fiction to sfera niejednoznaczności, granice się zacierają, a fikcja spotyka z prawdą, bo mają wspólny cel: opowiedzenie historii. Ta jednak czasami nie kończy się z momentem zakończenia zdjęć, tylko wymaga, by do niej wrócić i opowiedzieć kolejny rozdział. Tak było w przypadku dokumentu Wizyta Marcela Łozińskiego. Po 20 latach reżyser ponownie spotyka się z bohaterką i kontynuuje ich wspólną opowieść – tym razem tak, „Żeby nie bolało”.

Zapraszamy na kolejną internetową odsłonę dokumentalnego cyklu FINA pt. Teraz-wtedy, w którym tym razem przemierzymy pogranicze fikcji i rzeczywistości. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie Moje serce w reżyserii Damiana Kocura. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcą na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć film Żeby nie bolało Marcela Łozińskiego.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka (link będzie aktywny w dniu i czasie projekcji)

Moje serce, reż. Damian Kocur, 2019, 30 minut

Rozalia jest aktorką. Sytuacja zawodowa zmusza ją do wyprowadzenia się z Warszawy do Wałbrzycha wraz z siedmioletnim synem Kazikiem. Nowe miejsce oznacza dla niej etatową pracę w lokalnym teatrze, a dla jej syna – nową szkołę. Na miejscu Rozalia angażuje się w znajomość z Darkiem, nowym nauczycielem Kazika. W szkole zaczynają się jednak pojawiać problemy. Niespodziewanie wydarzenia z życia Rozalii splatają ją z jej sceniczną rolą.

 

Producentami filmu są Studio Munka, 5. Element oraz TVN Film.

 

19:30 ROZMOWA Z REŻYSEREM – FB FINA Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserem filmu Moje serce Damianem Kocurem oraz z główną bohaterką filmu Rozalią Mierzicką poprowadzi Kaja Klimek.

 

20:15 WTEDY – Ninateka

Żeby nie bolało, 1998, reż. Marcel Łoziński, 46 minut

Po 23 latach Marcel Łoziński odwiedza z tą samą ekipą bohaterkę swojej Wizyty, która tak samo, jak wtedy, żyje samotnie na wsi, wyprowadza krowy, na pastwisku czyta Nędzników. Świat wygląda inaczej, wokół jej gospodarstwa wiele się zmieniło, ale ona pozostała taka sama, ze swoją tajemnicą. Łoziński dotknął tej tajemnicy w filmie, ale w inny sposób niż w Wizycie – tak, żeby nie bolało. Obnażył sytuację kręcenia filmu, ujawnił obecność ekipy, tak jakby celowo rezygnował z władzy, jaką ma filmowiec nad swoim obiektem.

 

Ilustracja: kadr z filmu Moje serce, reż. Damian Kocur