Zapraszamy na pokaz filmu Na wylot w reżyserii Grzegorza Królikiewicza, a po nim na rozmowę z twórcami filmu. Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz zamieszczony na końcu tego artykułu.
Program
godz. 18.00 Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 70 min, 1972, Polska
Fabularny debiut Grzegorza Królikiewicza to dzieło na wskroś oryginalne i przykuwające uwagę, zarówno gdy chodzi o temat, jak i sposób realizacji. Artysta wyszedł od rzeczywistego morderstwa dokonanego przed wojną, ale opowiedział o nim w zaskakujący sposób. Królikiewicz pokazuje środowisko, w jakim obracają się jego bohaterzy. Pijacką melinę, w której odbywają się orgie i nieustające libacje. Bohaterka jest prostytutką, znaną z krakowskich Plant, która w ten sposób zarabia na życie, a bohater życiowym nieudacznikiem. Traci każdą pracę, jakiej się podejmie, a ludzie okazują mu pogardę i upokarzają go. Próbuje on zainteresować ewentualnych pracodawców własnymi rysunkami, ale nie znajduje zrozumienia. Społeczeństwo go odrzuca, na czele z własną rodziną. Mimo to oboje decydują się na małżeństwo i próbują wydostać z matni. Kiedy wszystkie próby zawodzą dochodzi do morderstwa. Wiele wskazuje na to, że jest to odwet bohaterów na otaczającym świecie. Jednocześnie podczas procesu każde z nich broni drugiego i bierze winę na siebie, mimo, że chodzi o karę śmierci.
Konstrukcja filmu rządzi się raczej prawidłami utworu muzycznego niż koherentnej, filmowej opowieści. Ale niedopowiedzenia zmuszają widza do aktywnego uczestnictwa i decydują o niepokojącym klimacie filmu. Wyłamuje się on z wszelkich konwencji pokazując, że człowiek zawsze pozostaje zagadką.
Na wylot dostał trzy nagrody (dźwięk, muzyka, najlepsza rola męska roku) na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Łagowie. Wyróżniło go również jury prestiżowego festiwalu w Mannheim. Film wywołał kontrowersje ze względu na nowatorską formę narracji. Franciszek Trzeciak dostał za rolę w tym filmie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Grzegorz Królikiewicz (1939-2017) – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Był reżyserem i scenarzystą licznych filmów dokumentalnych, spektakli i widowisk telewizyjnych, a także kilku filmów fabularnych. Jego debiutem dokumentalnym był film Mężczyźni (1969), poświęcony szkoleniom poborowych, z przyczyn politycznych nie emitowany w okresie PRL. W 1989 reżyser otrzymał wyróżnienie za ten film na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w kategorii debiut reżyserski w filmie krótkometrażowym. W 1981 rozpoczął działalność pedagogiczną w PWSFTviT, dochodząc do stanowiska profesora zwyczajnego na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W 1993 otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych. W tym samym roku za film Przypadek Pekosińskiego otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także kilka innych nagród.
godz. 19.15 Spotkanie
Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z Franciszkiem Trzeciakiem, odtwórcą głównej roli, operatorem filmu Bogdanem Dziworskim i jackiem Raginisem-Królikiewiczem.
Franciszek Trzeciak – aktor filmowy i teatralny, odtwórca głównej roli w filmie Na wylot i wielu innych dziełach Królikiewicza, m.in. w telewizyjnej inscenizacji Fausta. Zdobywca Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (1974) za rolę w Na wylot i Nagrody za rolę męską w filmie Hazardziści w reż. Mieczysława Waśkowskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1976).
Bogdan Dziworski – operator, artysta fotografik i reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Od lat 80. XX wieku wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełnił też funkcję dziekana tego wydziału. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
Jacek Raginis-Królikiewicz – reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji i producent filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i audycji radiowych. Reżyser spektakli telewizyjnych, trzykrotny laureat Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” (w 2018 r. za spektakl Inspekcja, w 2021 r. za spektakl Dzień gniewu według Romana Brandstaettera i w 2022 r. za spektakl Król Edyp). Syn reżysera Grzegorza Królikiewicza.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.
O cyklu
Kino polskie od nowa to cykl pokazów polskich filmów i spotkań z ich twórcami. „Od nowa”, bo na klasyczne filmy chcemy spojrzeć z nowej perspektywy, przypomnieć te, o których z różnych powodów zapomniano, czy zaprezentować niedawne premiery.
Ilustracja: kadr z filmu Na wylot, reż. G. Królikiewicz, źródło: Fototeka FINA