Wydarzenia
„Najgłośniej słychać milczenie”, reż. A. Konik | Orły 2023
17
Styczeń
2023
Pokazy filmowe

„Najgłośniej słychać milczenie”, reż. A. Konik | Orły 2023

Najgłośniej słychać milczenie, reż. Anna Konik, 70 min, 2022, Polska

Przestronna sala uniwersytetu. Siedem osób siedzi w kręgu. Czytają eseje na temat problemów współczesnego świata. To jedyny moment, kiedy widzimy ich razem. Ze słonecznej sali przenosimy się w przestrzeń miasta, które staje się zmiennym tłem dla ich słów. Od tej chwili podążamy za każdym osobno, bez ustalonego porządku i czasu. Opowiadają, skąd przyjechali, przed czym uciekają. Odkrywają kolejne dramatyczne fakty ze swojego życia.

Kamera pokazuje ich raz z dystansu, innym razem zagląda w oczy, odkrywa emocje, czyta mowę ciała. Kawałek po kawałku składamy fragmenty w całość i obserwujemy siedem dramatycznych historii z życia Angeli, Janahana, Merwy, Michaela, Mohameda, Nirmali i Selamawit. Uciekli od wojny, terroryzmu, nienawiści etnicznej, prześladowań, przemocy domowej. Uniknęli śmierci. Wydaje się, że osiągnęli cel i mogą rozpocząć nowe życie w Europie. Ale czy to naprawdę koniec ich problemów i początek nowego, lepszego życia?

Jeden z nich, Michael, mówi, że nie będzie mieć dzieci, bo nie chce, by żyły w toksycznym świecie. Jak podkreśla, niezależnie od tego, jakie ma marzenia i plany jego los wciąż zależy od innych ludzi. Pozostali bohaterowie wyliczają inne problemy, z którymi się borykają – długoletnie oczekiwanie na azyl bez możliwości pracy, alienację, rasizm, samotność, niepewność jutra. Tęsknią za domem rodzinnym. Pojawiają się zwątpienie i pytania o sens życia. Co będzie dalej – nie wie nikt.

Opis festiwalowy

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023

Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznawać będzie nagrody dla najlepszych polskich filmów, które w mijającym roku mogliśmy oglądać w kinach.

Uroczysta 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 odbędzie się 6 marca 2023 roku. Wcześniej publiczność oraz członkinie i członkowie Akademii będą mogli przypomnieć sobie filmy ubiegające się o nagrody. Zostaną one pokazane w Kinie Iluzjon. Po wieczornych seansach odbywać się będą też spotkania z twórcami kandydujących filmów.

 

Ilustracja: kadr z filmu Najgłośniej słychać milczenie, reż. A. Konik