Wydarzenia
Nauka | Teraz–wtedy online
02
Grudzień
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Nauka | Teraz–wtedy online

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na kolejną internetową odsłonę dokumentalnego cyklu FINA pt. Teraz-wtedy, w którym trzy krótkometrażowe dokumenty z ostatnich lat połączy wspólny temat – Nauka. Po projekcji w Ninateka.pl zapraszamy na spotkanie z twórcami na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5, które poprowadzi Kaja Klimek.  Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć trzy klasyki: Pierwszy krok w reż. Kazimierza Karabasza, To jest jajko w reż. Andrzeja Brzozowskiego oraz Egzamin dojrzałości Marcela Łozińskiego

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka

Proszę o ciszę, reż. Eri Mizutani, 2017, 26 minut

W swoim dokumencie Eri Mizutani zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny, odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się odległa i niedostępna.

Nauka, reż. Emi Buchwald, 2016, 20 minut

W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima Nauka. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, i tu z pomocą przychodzą rodzice.

Lekcja patriotyzmu, reż. Filip Jacobson, 2016, 20 minut

Patriotyczna akademia w szkole podstawowej w Gdyni. Dzieci śpiewają piosenki o maszerujących żołnierzach, karabinach i rzucanym na stos życiu. Jednak czy w pełni zdają sobie sprawę z wagi tych słów?

 

20:10 ROZMOWA Z TWÓRCAMI – FB Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserami filmów, Eri Mizutani, Emi Buchwald oraz Filipem Jacobsonem, poprowadzi Kaja Klimek

 

20:50 WTEDY – Ninateka

Pierwszy krok, 1962, reż. Kazimierz Karabasz, 11 minut

Dokument Kazimierza Karabasza przedstawia codzienną, żmudną pracę najmłodszych adeptów szkoły muzycznej. Oglądamy zajęcia z rytmiki, przepisywania nut, baletu, śpiewu oraz (nieśmiałej jeszcze) gry na instrumentach.

To jest jajko, 1965, reż. Andrzej Brzozowski, 14 minut

W filmie Andrzeja Brzozowskiego kamera towarzyszy niewidomym dzieciom z Zakładu w Laskach podczas jednej z lekcji. Uczniowie tego dnia poznają bliżej tytułowe jajko.

Egzamin dojrzałości, reż. Marcel Łoziński, 1979, 16 minut

Matura w warszawskim liceum. Egzamin z wiedzy społeczno-politycznej, polegający na recytowaniu wykutych z podręczników formuł ideologicznych, martwych zarówno dla uczniów, jak dla nauczycieli.

 

Zdjęcie: kadr z filmu Nauka, reż. Emi Buchwald