Wydarzenia
Nikt nie woła | Sztuka widzenia
23
Listopad
2019
Spotkania Dorośli

Nikt nie woła | Sztuka widzenia

Pokaz w ramach cyklu Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

Program

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

Nikt nie woła, zdj. Jerzy Wójcik, reż. Kazimierz Kutz, 1960, 86 minut

Jeden z najoryginalniejszych filmów szkoły polskiej, najbardziej radykalny formalnie. Kongenialne dzieło młodego Kazimierza Kutza i Jerzego Wójcika – kluczowego operatora nurtu. Początkowo nie zrozumiane, odrzucone zarówno przez krytyków, jak i władze środowiska filmowego, które zablokowały jego międzynarodowy, festiwalowy obieg i zakazały obu twórcom dalszej współpracy. Filmowa adaptacja niewydanej powieści Józefa Hena to historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed reperkusjami wojny i chce rozpocząć nowe życie. Poznaje dużo dojrzalszą od siebie dziewczynę, zawiera też jednak znajomości z innymi kobietami. Kiedy dowiaduje się, że członkowie organizacji podziemnej są na jego tropie, opuszcza pospiesznie miasteczko.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.