Wydarzenia
Noc Muzeów w Kinie Iluzjon
Bezpłatne wejście

Dziś mało który widz wie, jaka jest różnica pomiędzy filmem wyświetlanym z projektora cyfrowego, a tym samym wyświetlanym z taśmy. Kino Iluzjon jest jednym z ostatnich kin, które pokazuje filmy zarówno analogowo, jak i cyfrowo. Noc Muzeów będzie rzadką okazją, by zobaczyć tę różnicę na własne oczy.

A w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wprowadzenia do użytku taśmy 16mm, zaprezentujemy Państwu zestawy filmów krótkometrażowych wyświetlanych z „szesnastki”, z taśmy 35mm i z projektora cyfrowego. W przerwach pomiędzy pokazami zapraszamy do hallu kina na wystawę zabytkowego sprzętu filmowego.

Noc Muzeów z Bolkiem i Lolkiem

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów pokazy filmów animowanych z serii Przygody Bolka i LolkaPrima Aprilis z taśmy 16 mm, Przygoda na dwóch kółkach z taśmy 35 mm oraz Deszczowe wakacje z DCP czyli wersja cyfrowa.

A ponad to krótki film poświęcony setnym urodzinom taśmy 16 mm i bardzo już rzadko spotykanemu projektorowi do taśm 16 mm.

  • Film 100 urodziny 16mm, 6 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Prima Aprilis z taśmy 16 mm, 1977, 10 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Przygoda na dwóch kółkach, 1974, 35 mm 10 minut
  • Przygody Bolka i Lolka: Deszczowe wakacje, DCP, 1972, 10 minut

Projekcje w Sali Stolica co godzinę od 17.00 do 24.00.

Wystawa i pokaz sprzętu filmowego

W rotundzie wystawa plakatów przedwojennych polskich filmów oraz designu sprzętu filmowego.

Poza tym w hallu kina będzie ustawiony prawdziwy stół przeglądowy. Będzie to rzadka okazja, by film z taśmy zobaczyć na małym ekraniku, takim, na jakim niegdyś przeglądało się filmy np. podczas ich produkcji i montażu.