Wydarzenia
„Noce i dnie”, reż. Jerzy Antczak | pokaz filmu i spotkanie z twórcami
13
Luty
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Noce i dnie”, reż. Jerzy Antczak | pokaz filmu i spotkanie z twórcami

godz. 13.00 Noce i dnie, reż. Jerzy Antczak, 171 min., 1975, Polska

Życia jest wciąż tak dużo (…). Wszystko mija, a nic się, nic się nie zmienia. Po złotym tle wciąż płyną szare obłoki – pisze Maria Dąbrowska w Nocach i dniach, swoim najsłynniejszym dziele, poświęconym przemijaniu. Czterotomowa saga, przepełniona melancholijnymi refleksjami głównej bohaterki – Barbary Niechcic – stanowić musiała ogromne wyzwanie dla ludzi kina. Napisana w okresie międzywojennym powieść doczekała się adaptacji filmowej dopiero w 1975 roku, a niezwykle trudnego zadania przełożenia prozy Dąbrowskiej na ekran podjął się Jerzy Antczak. Reżyser zrealizował na podstawie Nocy i dni dwunastoodcinkowy serial oraz czterogodzinny film fabularny, który do dziś zaliczany jest do ważniejszych dzieł polskiego kina.

O filmie z uznaniem pisała zarówno polska, jak i zagraniczna prasa. Tragiczną historię niespełnionej młodzieńczej miłości Barbary Niechcic – która musiała pogodzić się ze swoim losem i zaakceptować przynależną jej rolę – w mistrzowski sposób odegrała Jadwiga Barańska. Rola nieobytego towarzysko, acz gospodarnego Bogumiła, okazała się natomiast życiową kreacją Jerzego Bińczyckiego. Podobnie jak powieść, film nie ogranicza się jednak do dwóch wspaniałych portretów psychologicznych, lecz przedstawia panoramę społeczeństwa polskiego na przełomie XIX i XX wieku. Twórcy ukazują proces deklasacji polskiej szlachty, która wskutek popowstaniowych represji lub zwyczajnej nieudolności traciła majątki i przenosiła się do miasta lub była zmuszona do dzierżawy swojej ziemi. Przyglądając się egzystencji Niechciców w Serbinowie, w którym bohaterzy podporządkowują się cyklowi dni i nocy, śmierci i narodzin, widzimy ponadto ogromny wpływ  rytmu natury na życie człowieka.

Noce i dnie nominowane były do kilkunastu nagród, zdobyły m.in. nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Nagrodę Specjalną – Nagrodę Międzynarodowej Unii Krytyki Filmowej (UNICRIT), Srebrnego Niedźwiedzia dla Jadwigi Barańskiej oraz trzy Złote Lwy Gdańskie (w tym za najlepszy film roku, ex aequo z Ziemią obiecaną Andrzeja Wajdy).

godz. 17.00 Spotkanie z twórcami filmu (Sala Stolica / streaming w Ninateka.pl)

Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Goście: Anna Nehrebecka, Olgierd Łukaszewicz, Teresa Lipowska, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Monika Luft, Magdalena Zawadzka, Elżbieta Bińczycka, Tomasz Miernowski, Grzegorz Kędzierski, Katarzyna Gliwa ze specjalnym udziałem Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka prosto z Los Angeles.

Spotkanie będzie transmitowane w serwisie Ninateka.pl.

 

Projekcja filmu i spotkanie są częścią wydarzenia „Noce i dnie”. Spotkanie w nenufarach.

Rejestracja

Limit miejsc został wyczerpany.

Zapraszamy na wolne miejsca po okazaniu paszportu covidowego.

 

Ilustracja: