Wydarzenia
„Samson”, reż. A. Wajda | Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
19
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe

„Samson”, reż. A. Wajda | Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Bezpłatne wejście

Dokładnie 80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim, będące pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez nazistów Europie. Uczestnicy tego zbrojnego wystąpienia nie mieli realnej szansy, aby wygrać walkę z dużo silniejszym przeciwnikiem, jednak wydarzenie to pozostaje symbolem oporu ludności żydowskiej wobec działań hitlerowców.

Aby uczcić pamięć bohaterów walczących w powstaniu, zapraszamy do kina Iluzjon na pokaz Samsona (1961) Andrzeja Wajdy, opowieści o Jakubie, Żydzie podejmującym podczas wojny heroiczną walkę.

Samson, reż. Andrzej Wajda, 117 min, 1961, Polska

Adaptacja powieści Kazimierza Brandysa opowiadającej o wojennych doświadczeniach młodego Żyda, Jakuba Golda. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie tuż przed wybuchem wojny i w czasie okupacji hitlerowskiej.

Jakub zostaje aresztowany za nieumyślne zabójstwo. Po wybuchu wojny wychodzi z więzienia, a z czasem trafia do warszawskiego getta. Po śmierci matki nie umie sobie znaleźć miejsca. Ucieka z getta i ukrywa się u swoich przyjaciół. Jednak tam czuje się wyobcowany, a życie w ciągłym strachu jest ponad jego siły. Kiedy postanawia wrócić za mury getta, okazuje się, że żydowskiej dzielnicy już nie ma – została zniszczona po upadku powstania wznieconego przez Żydów. Widok ruin wywołuje w nim żądzę zemsty. Odtąd życiowym celem Jakuba staje się walka z okupantem.

Wstęp

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasie kina.

 

Ilustracja: fotos z filmu Samson, reż. A. Wajda, źródło: Fototeka FINA