Zapraszamy na spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Obywatel Kane Orsona Wellesa. poprzedzony będzie krótką prelekcją .Po filmie dyskusja z udziałem krytyczki filmowej i edukatorki Patrycji Muchy-Smolińskiej.
Obywatel Kane, reż. Orson Welles, 119 min, 1941, USA
Okrzyknięty filmem nad filmami reżyserski debiut, który na zawsze wpisał się w historię kina jako jedna z najważniejszych i najbardziej przełomowych produkcji wszech czasów.
Tuż przed śmiercią znany i wpływowy magnat prasowy Charles Foster Kane (Orson Welles) wypowiada swe ostatnie słowo „Różyczka”, którego znaczenie pozostaje tajemnicą dla wszystkich osób z jego otoczenia. Pewien dziennikarz postanawia więc rozpocząć reporterskie śledztwo, które pozwoli mu dotrzeć do prawdy o życiu i karierze Kane’a, a tym samym odkryć znaczenie tajemniczej „Różyczki”. Jednak w miarę z rozwojem śledztwa rozwiązanie zagadki staje się coraz bardziej skomplikowane.
Film, który wyprzedził swoją epokę. Rewolucyjność Obywatela Kane’a to nie tylko reżyserski majstersztyk wykorzystujący bogaty zestaw filmowych środków artystycznego wyrazu, ale również cały szereg innowacji od pracy kamery i niestosowanych wcześniej rozwiązań technologicznych, przez prekursorskie pomysły narracyjne, aż po nowe sposoby aktorskiej i reżyserskiej ekspresji. A jednocześnie przejmująca opowieść o samotności, niszczącej sile władzy, oraz o tym, jak trudno dotrzeć do prawdy o ludzkim wnętrzu.
Dyskusja po filmie
Dlaczego Obywatel Kane został okrzyknięty najlepszym filmem w historii kina? Które z zastosowanych przez reżysera rozwiązań uznać możemy za rewolucyjne? Co oznacza tajemnicza Różyczka?
Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertką naszego klubu Patrycją Muchą-Smolińską. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Obywatel Kane? Chcemy poznać Waszą opinię!
Wstęp
Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.
Prelekcje na Ninatece
Prelekcje wykładowców z pierwszej edycji Klubu filmowego OD-JAZD są dostępne w serwisie Ninateka.
O cyklu
Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.
Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.
W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.
Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.