Wydarzenia
„Okno na podwórze”, reż. A. Hitchcock | Klub Filmowy {OD-JAZD}
07
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Okno na podwórze”, reż. A. Hitchcock | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Okno na podwórze Alfreda Hitchcocka poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie dyskusja z udziałem historyczki literatury i filmu dr Marioli Dopartowej.

Okno na podwórze, reż. Alfred Hitchcock, 112 min., 1954, USA

Fotograf łamie nogę i zostaje przykuty do inwalidzkiego wózka. By zabić nudę, zaczyna obserwować życie sąsiadów z okna swego mieszkania. Pewnego razu jest świadkiem bardzo niepokojącego wydarzenia, podejrzewa, że w mieszkaniu jednego z sąsiadów dokonano morderstwa. Przy pomocy swej przyjaciółki rozpoczyna śledztwo, które doprowadzi do jednego z najbardziej emocjonujących zakończeń w historii kina.

Alfred Hitchcock, arcymistrz gatunku w jednym ze swoich najlepszych filmów. W stosunkowo skromnej inscenizacji pokazuje, co w jego kinie najważniejsze: napięcie, które współtworzy gorączkowa praca naszej wyobraźni. Mamy tu sensacyjną intrygę i modelowo skonstruowane suspensy. Do tego autotematyczną refleksję nad istotą kina jako narzędzia do podglądania rzeczywistości. Przejmujące kreacje Jamesa Stewarta i Grace Kelly, największych gwiazd epoki kina klasycznego, sprawiają, że Okno na podwórze to obowiązkowa pozycja każdego kinomana.

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu