Wydarzenia
„Orzeł. Ostatni patrol”, reż. J. Bławut | Kino polskie od nowa #1
19
Styczeń
2023
Pokazy filmowe

„Orzeł. Ostatni patrol”, reż. J. Bławut | Kino polskie od nowa #1

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kino polskie od nowa. Pokażemy nagrodzony film Jacka Bławuta Orzeł. Ostatni patrol. Po filmie odbędzie się dyskusja z twórcami, którą poprowadzi Michał Dondzik.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz zamieszczony w tym artykule.

Orzeł. Ostatni patrol, reż. Jacek Bławut, 104 min, 2022, Polska

Jedna z większych zagadek drugiej wojny światowej. Ostatnia misja legendarnego okrętu podwodnego, zbudowanego w latach trzydziestych. „Orzeł”, który we wrześniu 1939 wsławił się m.in. ucieczką z Tallina, czy późniejszą walką w obronie Norwegii – w czerwcu 1940 roku zaginął w tajemniczych okolicznościach. Jacka Bławuta bardziej niż wojenna epopeja polskiego okrętu interesuje postawa ludzi w sytuacji ostatecznej. O tym właśnie opowiada jego najnowszy film, nagrodzony na ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą reżyserię, najlepszy montaż, dźwięk i charakteryzację. Reżyser Jacek Bławut, który pracy nad filmem poświęcił kilka lat życia, oraz duet Piasek & Wójcik (Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik) – montażyści, będą gośćmi FINA.

Dyskusja po filmie

Po filmie odbędzie się dyskusja z twórcami, którą poprowadzi Michał Dondzik.

 

Jacek Bławut – reżyser i autor zdjęć, wykładowca w szkołach filmowych. Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 2008 członek Rady PISF. Znany głównie jako dokumentalista (Byłem generałem Wehrmachtu, Nienormalni, Wirtualna wojna). Autor zdjęć do filmów Marka Koterskiego, m.in. Dnia świra, a także Dekalogu X Krzysztofa Kieślowskiego.

Bartłomiej Piasek – montażysta, nagrodzony za montaż i motion design Orzeł. Ostatni patrol.

Piotr Wójcik – montażysta, nagrodzony za montaż i motion design Orzeł. Ostatni patrol.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja przez poniższy formularz. Liczba miejsc ograniczona.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

O cyklu Kino polskie od nowa

Ideą cyklu Kino polskie od nowa jest prezentacja polskich filmów z nowej perspektywy lub przypominanie tych, o których z różnych powodów zapomniano.