Wydarzenia
„Panienki z Rochefort”, reż. J. Demy | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
12
Styczeń
2023
Pokazy filmowe Wykłady

„Panienki z Rochefort”, reż. J. Demy | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film Panienki z Rochefort w reżyserii Jacquesa Demy’ego z 1967 roku. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Panienki z Rochefort, reż. Jacques Demy, Francja, 1967, 120 min

Dwie piękne i uzdolnione muzycznie siostry czekają na swych książąt z bajki. Pewnego lata do ich miasteczka przyjeżdża młody żołnierz i słynny kompozytor.

Kusiło nas, by stworzyć na ekranie wszechświat naprawdę liryczny. Na próbach było świetnie – w filmie już mniej – mówił o swej pracy Gene Kelly.

Film nie odniósł tak spektakularnego sukcesu, jak choćby Amerykanin w Paryżu, jednak wciąż budzą podziw świetnie zaaranżowane sekwencje taneczne oraz kreacje młodziutkich francuskich aktorek, sióstr: Catherine Deneuve i Françoise Dorleac.