Wydarzenia
„Penrod i Sam”, reż. W. Beaudine | Święto Niemego Kina | Dzień #4
22
Październik
2023
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

„Penrod i Sam”, reż. W. Beaudine | Święto Niemego Kina | Dzień #4

Jak co roku na Święcie Niemego Kina pamiętamy także o naszych najmłodszych widzach. Ostatniego dnia 19. edycji festiwalu pokażemy film Penrod i Sam, pierwszą ekranizację znanej amerykańskiej powieści dla młodzieży.

Penrod i Sam, reż. William Beaudine, 83 min, 1923, USA

Penrod i Sam są chłopakami z przedmieść, wiodącymi rej wśród paczki dzieciaków z okolicy. Ich ukochanym miejscem zabaw jest pusta działka przylegająca do posiadłości rodziców Penroda, na której spędzają całe dnie i gdzie niepohamowana dziecięca fantazja czasem prowadzi do bolesnych konsekwencji. Niestety w życiu dzieci zdarzają się także dramatyczne momenty.

Wyciskający łzy śmiechu i wzruszenia komediodramat jest luźną adaptacją młodzieżowej powieści przygodowej Bootha Tarkingtona z 1916 roku pod tym samym tytułem. Książka okazała się na tyle popularna, że doczekała się nie tylko kontynuacji, lecz także, aż trzech ekranizacji: w 1923, 1931 i w 1937 roku. Większość obsady tego filmu stanowią dziecięcy aktorzy. Poza nimi istotną rolę gra także suczka Cameo. Co ciekawe rola Duke’a w filmie Williama Beadine’a była jedną z pierwszych ról filmowych Cameo, zaś jedną z ostatnich… ta sama rola, w kolejnej ekranizacji Penroda i Sama z 1931 roku.

Źródło: Library of Congress National Audio-Visual Conservation Center, Culpeper

 

muzyka na żywo: Jakub Paulski Trio 

Gitarowe szmery, tajemnicze loopy, saksofonowe kaskady oraz perkusyjne salwy… artyści zapraszają widzów, zarówno tych młodszych jak i trochę starszych, w świat jazzowej spontaniczności oraz zawirowanych elektronicznych pętli. Jakub Paulski zaprosił do współpracy muzyków specjalnie na potrzeby Święta Kina Niemego. Podczas seansu zostaną wykonane kompozycje gitarzysty przeplatane swobodnymi improwizacjami. Występ będzie niecodzienną okazją do zestawienia stylistyki kina dziecięcego oraz jazzowej narracji. Wystąpią Jakub Paulski na gitarach oraz looperach, Bartosz Szablowski w roli perkusisty i pianisty. Zespół dopełni saksofonista Mateusz Śliwa.

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Penrod i Sam, reż. W. Beaudine