Wydarzenia
„Perła w koronie”, reż. K. Kutz | Akademia Polskiego Filmu
24
Październik
2023
Pokazy filmowe Wykłady Specjaliści

„Perła w koronie”, reż. K. Kutz | Akademia Polskiego Filmu

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy w kinach i na uczelniach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi. Przede wszystkim jest to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego, który inaugurację miał w 2009 roku.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, składają się z godzinnych wykładów, projekcji dwóch filmów i spotkań z twórcami.

Program

godz. 17.00 Wykład prof. Marcina Adamczaka

godz. 18.00 Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz, 111 min, 1971, Polska

Perła w koronie to druga część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Śląsk, lata 30. ubiegłego wieku. Górnik Jaś i jego rodzina, żona Wichta oraz synkowie, dowiadują się o planowanej likwidacji kopalni. To decyzja niemieckiego właściciela. Pracownicy postanawiają rozpocząć strajk. Zarząd kopalni zrobi wszystko, aby osiągnąć swoje cele. Tymczasem ludzie w mieście, a chwilę potem na całym Śląsku, zaczynają solidaryzować się ze strajkującymi.

W wywiadzie Bożeny Janickiej („Kino” 1/1972) Kazimierz Kutz powiedział: „Realizowałem Perłę w koronie w innym świecie niźli ten, w którym zazwyczaj rodzi się film: robiłem swój film między swoimi. Wszystko to jest ważne, ponieważ obraz na ekranie składa się ze zmysłowych szczegółów, z tego, co uda się zebrać, zaaranżować i pokazać. Ale ważniejsze jest, że warunki w jakich reżyser pracuje mają ogromny wpływ na jego postawę wewnętrzną. Robiłem Perłę w koronie w poczuciu pełnej wewnętrznej swobody, bo wiedziałem, że robię mój własny film o mnie samym. Uwolniłem się od wszelkich zahamowań, wynikających z tego, że trzeba się będzie rozliczać przed kimś innym niż ja sam i widz”.

 

Ilustracja: kadr z filmu Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz, źródło: Fototeka FINA