Wydarzenia
„Piknik pod wiszącą skałą”, reż. P. Weir | Klub Filmowy {OD–JAZD}
18
Październik
2021

„Piknik pod wiszącą skałą”, reż. P. Weir | Klub Filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na pierwsze spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Piknik pod Wiszącą Skałą  Petera Weira poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem krytyczki filmowej i filmoznawczyni Dominiki Laszczyk-Hołyńskiej.

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest współorganizatorem cyklu.

Piknik pod wiszącą skałą, reż. Peter Weir, 110 min., 1975, Australia

Rok 1900, dzień św. Walentego. Grupa pensjonarek ze szkoły dla dziewcząt wraz z dwiema nauczycielkami wybiera się na piknik pod Wiszącą Skałą, lokalną atrakcją turystyczną w pobliżu góry Macedon w stanie Victoria. Kilka z nich odłącza się od grupy i znika bez śladu…
Piknik pod Wiszącą Skałą to jeden z najbardziej odjechanych filmów w historii kina. Niby stylowy realizm, ale jednak magiczny. To sensualna, nasycona głębią znaczeń i symboli historia z pogranicza jawy i sennego marzenia. Hipnotyczna opowieść o istocie australijskiej tożsamości oraz o Tajemnicy większej niż zdolność rozumowego pojmowania.

Czym jest owa Tajemnica? Ile razy trzeba obejrzeć film, by zrozumieć, co naprawdę stało się z bohaterkami? Czy Piknik… jest filmem feministycznym? Jak za pomocą filmowych metafor przedstawić relację Australijczyków z brytyjskimi kolonizatorami?

Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Dominiką Laszczyk-Hołyńską. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Piknik pod Wiszącą Skałą? Chcemy poznać Waszą opinię!

Prowadząca

Dominika LaszczykHołyńska

Krytyczka filmowa, absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ciências da Comunicação na Universidade Autónoma w Lizbonie, uczestniczka festiwali filmowych (marzy, by na kolejny festiwal w Cannes dotrzeć autostopem), współpracowała z kinem Żeglarz i kinem Kijów, na łamach portalu Stowarzyszenia Filmowego Filmeter publikuje recenzje i eseje filmowe. Członkini jury studenckiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Loży Krytyków Festiwalu Kamera Akcja. Specjalizuje się w kinematografii australijskiej. Zna na pamięć filmy Toma Forda, a uwielbienie dla kina łączy z pasją do podróży, nieustannie powracając na pasma filmowych autostrad amerykańskiej kontestacji.

 

Ilustracja: kadr z filmu Piknik pod wiszącą skałą, reż. P. Weir