Wydarzenia
Piszę do ciebie, kochanie | Teraz-wtedy
13
Styczeń
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Piszę do ciebie, kochanie | Teraz-wtedy

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na pierwszą w Nowym Roku internetową odsłonę dokumentalnego cyklu FINA pt. Teraz-wtedy. Podczas tego wieczoru, dzięki dokumentom Magdaleny Szymków i Macieja Drygasa, spojrzymy na historię PRL przez pryzmat dramatycznych losów zwykłych ludzi.

Po projekcji filmu Piszę do ciebie, kochanie Magdaleny Szymków zapraszamy na spotkanie z reżyserami na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć dwa filmy Macieja Drygasa: wstrząsający, klasyczny już Usłyszcie mój krzyk (1991) oraz o kilkanaście lat późniejszy Jeden dzień w PRL (2005).

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka

 

Piszę do ciebie, kochanie, reż. Magdalena Szymków, 2018, 27 minut

1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, międzynarodowy festiwal piosenki i… czołgi wjeżdżające na ulice okupowanej Pragi. Zrealizowany przez Magdalenę Szymków w konwencji found footage dokument, zbudowany na archiwaliach i raportach Służby Bezpieczeństwa, to opowieść o tym, jak historia splata się z losami zwykłych ludzi: dziewczyna wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę – wysłany do Czechosłowacji jako przedstawiciel wojsk Układu Warszawskiego. To patchworkowy obraz przeszłości, dzięki zabiegom montażowym podkreślający absurdy totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki potępiające inwazję i tańczą twista.

 

19:30 ROZMOWA Z MAGDALENĄ SZYMKÓW I MACIEJEM DRYGASEM – FB Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

 

Spotkanie z reżyserami pokazywanych tego wieczoru w Ninatece filmów, Magdaleną Szymków i Maciejem Drygasem, poprowadzi Kaja Klimek

 

20:20 WTEDY – Ninateka

 

Usłyszcie mój krzyk, 1991, reż. Maciej Drygas, 46 minut

Ryszard Siwiec, urzędnik z Przemyśla, we wrześniu 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, oblał się benzyną i podpalił. Był to znak protestu przeciwko komunistycznemu reżimowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. „Jako przyczynę śmierci podano wypadek” – widnieje w aktach sprawy. Po ponad 20 latach Maciej Drygas podjął próbę pokazania, jakim Siwiec był człowiekiem, co nim kierowało przy podejmowaniu tak rozpaczliwej decyzji i dlaczego tak straszny akt cierpienia przeszedł bez echa.

Jeden dzień w PRL, 2005, reż. Maciej Drygas, 58 minut

„Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień” – tak zaczyna się dokument Macieja Drygasa. Reżyser pokazuje 27 września 1962 roku, posługując się wyłącznie archiwami. Obserwujemy i wsłuchujemy się w wywiady i ogłoszenia z gazet, meldunki policyjne, donosy, protokoły z kontroli, listy z wojska i do więzienia czy pokazy mody. Z tych materiałów, przedstawionych bez żadnego komentarza, wyłania się obraz Polski tamtego czasu.

 

Ilustracja: kadr z filmu Piszę do ciebie, kochanie, reż. Magdalena Szymków