Wydarzenia
„Pod osłoną nieba”, reż. Bernardo Bertolucci | Wieczne lato: spragnieni miłości
21
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Pod osłoną nieba”, reż. Bernardo Bertolucci | Wieczne lato: spragnieni miłości

Bezpłatne wejście

Pod osłoną nieba, reż. Bernardo Bertolucci, 138 min., 1990, Wielka Brytania, Włochy

Adaptacja powieści Paula Bowlesa, amerykańskiego pisarza osiadłego w Maroku. Film stanowi psychologiczne studium świadomości i postaw życiowych trojga Amerykanów, mieszkańców Nowego Jorku, którzy odbywają podróż w głąb Afryki. Małżeństwo Moresby wyrusza w tę podróż z nadzieją na odnalezienie utraconej radości życia, wzajemnej miłości i głębszego sensu swej egzystencji. Uciekając przed marazmem codzienności, szukają przede wszystkim czegoś innego, czegoś nowego. Tunner, ich towarzysz, reprezentuje natomiast typ ludzi, którzy pozostają niezmienni niezależnie od okoliczności i doznanych emocji, a jego motywacje są ściśle turystyczne. Jest jeszcze jedna, ukryta protagonistka doskonałego fresku Bertolucciego. Jest nią pustynia – wspaniała, majestatyczna, fascynująca, a jednocześnie bezwzględna i bezlitosna. W symbolicznym ujęciu to ona dla jednych wyznacza kres drogi, a przed innymi otwiera nowe perspektywy.

Film urzeka niespiesznym tempem i bohaterami, których ewolucję obserwujemy wraz z rozwojem akcji. Wszystko to ujęte zostało w pięknych zdjęciach Vittorio Storaro, które same w sobie mogą stanowić o sile i wartości filmu.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: mat. promocyjne