Wydarzenia
Pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” oraz debata „Holokaust w polskim kinie współczesnym” | Warszawa Singera
25
Sierpień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” oraz debata „Holokaust w polskim kinie współczesnym” | Warszawa Singera

Bezpłatne wejście

Jeszcze tylko ten las, reż. Jan Łomnicki, 1991, 86 min.

Warszawa, 1942 rok, czasy niemieckiej okupacji i warszawskiego getta. Starsza kobieta, Kulgawcowa (obsypana za tę rolę nagrodami Ryszarda Hanin), która przed wojną była praczką w domu inteligenckiej rodziny żydowskiej, ryzykując życiem, podejmuje się za pieniądze wyprowadzić nastoletnią córkę swojej byłej pracodawczyni z getta i odstawić ją do bezpiecznego schronienia na wsi. Następnego dnia po tym, jak udaje im się wydostać na stronę aryjską, w pociągu wiozącym je na wieś, trafiają na szmalcownika, który domaga się pieniędzy. Wtedy z opałów ratuje je młody mężczyzna. Dalej Kulgawcowa i Rutka idą pieszo; są już blisko miejsca przeznaczenia, od którego dzieli je tylko tytułowy las, gdy trafiają na niemiecki patrol. Jak zachowa się nie ukrywająca obecnie niechęci do Żydów kobieta, kiedy będzie już jasne, że sytuacja jest beznadziejna?

Po filmie odbędzie się debata Holokaust w polskim kinie współczesnym.

Debata Holokaust w polskim kinie współczesnym

Debata Holokaust w polskim kinie współczesnym z udziałem gości: Mateusza Wernera, filozofa kultury, eseisty i krytyka filmowego; Hanny Węgrzynek, wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, autorki publikacji o tematyce dziejów Żydów w Polsce; Katarzyny Mąki-Malatyńskiej, filmoznawczyni, wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorki książki Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie oraz Mikołaja Mirowskiego, historyka, publicysty, redaktora naczelnego „Pleografu”

Na transmisję debaty na żywo zapraszamy do serwisu ninateka.pl o godzinie 20:30.

 

Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Shalom w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zachęcamy, by rezerwować sobie wcześniej miejsce wypełniając formularz. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Zasady bezpieczeństwa

Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA

– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA

– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA

– szatnia jest nieczynna do odwołania

– zachowuj dystans od pozostałych gości

– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA

– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną

– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Shalom w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

 

fot. Wesołowski Tomasz/ Fototeka FINA, prawa do zdjęcia: WFDIF /po Studiu Filmowym „Kadr”