Wydarzenia
Pokaz filmu „Krafftówna w krainie czarów” i spotkanie z Barbarą Krafftówną | Warszawa Singera
28
Sierpień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Pokaz filmu „Krafftówna w krainie czarów” i spotkanie z Barbarą Krafftówną | Warszawa Singera

Krafftówna w krainie czarów, reż. Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow, 82 min., 2021, Polska

Filmowy, kreacyjny portret, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, który przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo jak mówi Barbara Krafftówna w filmie, „Ogromny świat, w którym żyłam jest już po tamtej stronie lustra…”.

Barbara Krafftówna staje się w filmie postacią bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekracza granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: „Sky is the limit”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Jej życie wpisało się w niełatwą polską historię – Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: „ucieczką z próżni”. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, Jak być kochaną.

Po filmie spotkanie z Barbarą Krafftówną i twórcami filmu poprowadzi Remigiusz Grzela. Na transmisję spotkania zapraszamy do serwisu ninateka.pl o godzinie 17.30.

Film z napisami w jęz. angielskim.

Wstęp

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon.

 

Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Shalom w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.