W ramach trwającego właśnie Roku Kopernikańskiego zapraszamy pokaz siedmiu polskich filmów animowanych z lat 50., 60., 70. i 80., zawierających wątki science fiction i związane z podbojem kosmosu. Dzień wcześniej (4 sierpnia o godz. 18.00) w Kinie Iluzjon odbędzie się pokaz animowanego filmu Gwiazda Kopernika Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego z 2009 roku.
Program
Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.
Tajemnicze sygnały, reż. Teresa Badzian, 15 min, 1957, Polska
Wędrujący po łące muzykant zostaje zaatakowany przez byka i wyrzucony na orbitę okołoziemską. Ląduje na planecie zamieszkanej przez dziwne stworzenia. Przewodniczką chłopca po tym miejscu jest królewna, która prowadzi go do pałacu swojego ojca. Początkowy lęk króla i dworzan przed obcym ustępuje, gdy muzykant zaczyna grać na fujarce, a królewna mu akompaniuje. I choć przyjaźń między nimi kwitnie, to jednak chłopiec postanawia wrócić na Ziemię. Tajemnicze sygnały to film Teresy Badzian – reżyserki specjalizującej się w realizacji animowanych filmów dla najmłodszych widzów.
De revolutionibus orbium coelestium, reż. Zofia Oraczewska, 3 min, 1973, Polska
Mini opowieść o historii odkrycia Kopernika.
Kosmonauci, 9 min, 1964, Polska
Odcinek animowanej serii da najmłodszych Przygody Bolka i Lolka.
Podróżniczka, reż. Janina Hartwig, 10 min, 1968, Polska
Film lalkowy wyprodukowany przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For.
Reksio kosmonauta, reż. Lechosław Marszałek, 10 min, 1972, Polska
Bajeczka międzyplanetarna, reż. Julian Józef Antonisz, 9 min, 1975, Polska
Żartobliwa opowieść o przygodach małej dziewczynki w kosmosie, przybliżająca najmłodszym widzom podstawowe pojęcia dotyczące wszechświata.
Koniec świata, reż. Longin Szmyd, Krzysztof Kiwerski, 3 min, 1988, Polska
Pastisz filmu science fiction. Kamera obserwuje przestrzeń kosmiczną, coraz bardziej zbliżając się do ziemi. Palce ujmują kulę i rozbijają o krawędź. Na patelnię wypływa jajko…
Ilustracja: kadr z filmu Podróżniczka, reż. J. Hartwig