Wydarzenia
Pokazy i prelekcje | Dzień dziecka w FINA
01
Czerwiec
2019
Spotkania Dzieci

Pokazy i prelekcje | Dzień dziecka w FINA

Program

11.00–11.40 Otwarcie

Pokaz animacji lalkowych stworzonych na warsztatach Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna PATRZY!

12.00–13.00 Animacja – czym jest iluzja optyczna?

Taumatrop. Fenakistiskop. Zoetrop. Brzmi jak magiczne zaklęcia? To dzięki nim w XIX wieku wprawiano obraz w ruch. Sprawdzimy co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami. Prelekcję umili projekcja poruszającej opowieści o Kundelku w reż. Lidii Hornickiej oraz pełna zabawnych perypetii historia pewnego autka – Maluch w reż. Lucjana Dembińskiego.

14.00–15.00 Scenariusz – jak hipnotyzuje nas opowieść?

Czy istnieje idealny przepis na poruszającą historię filmową? Odkryjemy tajemnice bajkopisarzy i scenarzystów przy wspólnym seansie najstarszej polskiej animacji – Za króla Krakusa w reż. Zenona Wasilewskiego, oraz opowieści na podstawie wiersza Jana Brzechwy – Przygody rycerza Szaławiły w reż. Edwarda Sturlisa.

16.00–17.00 Scenografia – magiczna zmiana miejsc

Ile czasu zajmie filmowa podróż z Europy do Afryki? Kto dba w kinie o najdrobniejsze szczegóły, a do tego w mgnieniu oka z lwa zrobi policjanta? O magii wystroju i zmianach nastroju opowiedzą filmy Nie drażnić lwa Tadeusza Wilkosza i Tabu Lidii Hornickiej.

18.00–19.00 Muzyka i dźwięk – zaczarowane dźwięki i tajemnica ciszy

Dzięki trzem niezwykłym opowieściom o marzeniach i przygodach, dowiemy się czy można porozumiewać się bez słów i co właściwie słychać w ciszy. Sprawdzimy to podczas Króla Midasa w reż. Lucjana Dembińskiego, Cyrku Włodzimierza Haupego i Nowych przygód Misia Uszatka. Byłem tu pierwszy w reż. Eugeniusza Ignaciuka.

Prowadząca

Prelekcje poprowadzi filmografka Katarzyna Waletko.

Wstęp

Do wstępu na prelekcje i pokazy upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godz. 10.30 w dniu wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Partnerzy

Zajęcia współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.