Wydarzenia
Połączeni, Najbrzydszy samochód świata | Teraz-wtedy
27
Styczeń
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Połączeni, Najbrzydszy samochód świata | Teraz-wtedy

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na kolejne internetowe spotkanie z polskim dokumentem i jego twórcami w ramach cyklu Teraz-wtedy online. Tym razem pokażemy filmy, których twórcom, Aleksandrze Maciejczyk i Grzegorzowi Szczepaniakowi, udało się pokazać wyjątkowo głębokie, a zarazem zupełnie nietuzinkowe relacje między najbliższymi.

Po projekcji filmów Połączeni Aleksandry Maciejczyk oraz Najbrzydszy samochód świata Grzegorza Szczepaniaka zapraszamy na spotkanie z reżyserami na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć film Siostry Pawła Łozińskiego z 1999 roku.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka

Połączeni, reż. Aleksandra Maciejczyk, 2018, 18 min.

Film Aleksandry Maciejczyk to wzruszająca opowieść o małżeństwie, które planuje wspólną wyprawę na narty, a następnie wyrusza na stok. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mąż – Krzysztof – jest niewidzący. Pozornie banalne czynności stają się więc organizacyjnym wyzwaniem. Wiola, połączona  kaskiem przez Bluetooth z Krzysztofem, jest jego oczami; oprócz tego dosłownego połączenia są związani ze sobą wzajemną troską i zaufaniem. Ich pełna ciepłych rozmów wyprawa staje się opowieścią o miłości, czerpaniu radości z życia i pokonywaniu trudności.

Najbrzydszy samochód świata, reż. Grzegorz Szczepaniak, 2017, 46 min.

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad 50-letni Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.


20:05 ROZMOWA Z ALEKSANDRĄ MACIEJCZYK I GRZEGORZEM SZCZEPANIAKIEM – FB Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserami pokazywanych tego wieczoru w Ninatece filmów, Aleksandrą Maciejczyk i Grzegorzem Szczepaniakiem, poprowadzi Kaja Klimek


20:50 WTEDY –
Ninateka

Siostry, reż. Paweł Łoziński, 1999, 11 min.

Film, nakręcony w ciągu jednego popołudnia, to opowieść o złożonej siostrzanej relacji, opartej na miłości i nienawiści, przemocy i poczuciu krzywdy. W jednym ujęciu widzimy życie, samotność i specyfikę więzi łączącej tytułowe bohaterki.

 

Ilustracja: kadr z filmu Połączeni, reż. Aleksandra Maciejczyk