W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku Kino Iluzjon zaprasza na specjalne pokazy w ramach przeglądu Polskie kino transformacji. Symboliczny triumf Solidarności i upadek komunizmu w Polsce rozpoczęły okres przemian społecznych, kulturowych oraz politycznych, które w szczególny sposób prezentowane są w twórczości przełomu lat 80. i 90. Determinacja w walce z o zmiany ustrojowe, poczucie (zbliżającej się) wolności oraz trud wchodzenia społeczeństwa w nową rzeczywistość stały się osią tematyczną kinematografii.
Przegląd Polskie kino transformacji przypomina pewne aspekty polskiej historii okresu przełomu i ukazuje kształtujące się w jego wyniku społeczeństwo. Filmy, które zostaną zaprezentowane, są nie tylko artystycznymi arcydziełami, ale również ważnymi dokumentami epoki.
Program
godz. 17.00 300 mil do nieba, reż. Maciej Dejczer, 105 min, 1989, Polska | sala Mała Czarna
Kanwę scenariusza do nagrodzonego Feliksem debiutu Macieja Dejczera stanowi autentyczna historia ucieczki braci Zielińskich do Szwecji w 1985 roku. Nawiązując do formuły amerykańskiego road movie, reżyser tworzy wartką, pełną napięcia akcję, prezentując jednocześnie wyraziste portrety psychologiczne dwóch nastoletnich bohaterów.
300 mil do nieba to wstrząsające świadectwo rzeczywistości lat 80. ubiegłego wieku, zmuszającej bohaterów do decyzji o emigracji, która niesie ze sobą tragiczne konsekwencje. Doskonałe aktorstwo młodych wykonawców i głęboki rys psychologiczny bohaterów to tylko niektóre z atutów filmu.
godz. 18.00 Ucieczka z kina „Wolność”, reż. Wojciech Marczewski, 87 min, 1990, Polska | sala Stolica
Wojciech Marczewski zrealizował film nawiązujący do Allenowskiej Purpurowej róży z Kairu. W kinie „Wolność” projekcję polskiego filmu przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy „wychodzą” ze swych ról, stając się znowu realnymi postaciami. Rozmawiają ze zgromadzoną w kinie publicznością, wywołując tym wielkie zamieszanie. Przed kinem zaczynają się gromadzić tłumy, a do miasteczka ściągnięty zostaje cenzor. Spotkanie ze zbuntowanymi aktorami stanie się punktem zwrotnym w jego pogmatwanym życiu. Ucieczka z kina „Wolność” to pełna humoru i ironii opowieść o dążeniu do wolności i walki z autorytaryzmem.
godz. 20.00 Psy, reż. Władysław Pasikowski, 109 min, 1992, Polska | sala Stolica
Władysław Pasikowski, laureat Złotych Lwów za film Kroll, swoim następnym obrazem udowodnił, że docenione w Gdyni wyczucie i talent realizatorski nie były jednostkowym przypadkiem. Psy to historia Franza Maurera, byłego pracownika SB, który zrobił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, a po zmianie ustroju dostaje pracę w policji.
W dużym stopniu prawdopodobna fabuła obrazuje rodzące się w nowej rzeczywistości konflikty, zarówno w pozornie legalnych, jak i przerażająco szybko rozwijających się strukturach mafijnych. Świetnie obsadzeni aktorzy tworzą postaci z krwi i kości, a efekt autentyczności wzmacniają kultowe już dziś dialogi.
Film otrzymał m.in. Złote Lwy Gdańskie w 1992 za reżyserię i za główną rolę męską.
Wstęp
Koszt pojedynczego biletu to 10 złotych. Bilety do kupienia w kasie Kina Iluzjon i poprzez stronę internetową kina.
Ilustracja: kadr z filmu Psy, reż. W. Pasikowski