Pokaz filmów dla dzieci z muzyką m.in. Janusza Muniaka, Adama Makowicza, Jerzego Matuszkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego czy Włodzimierza Nahornego jest częścią Festiwalu JAZZ W FILMIE.PL, który w dniach 8–9 października odbędzie się w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.
Program
Wstęp bezpłatny, rejestracja obowiązkowa. Formularz rejestracyjny dostępny poniżej. Prosimy o wypełnienie formularza osobno za siebie i za każde z dzieci.
Kaśka i Baśka i welocyped, reż. Alina Maliszewska, muz. Janusz Muniak, 1973, 10 min
Kaśka i Baśka, nierozłączne siostry, otrzymują od ojca dwuosobowy rower, którym wyruszają na wycieczkę pełną przygód. Dołącza do nich dzielny dziadunio, który na swoim starym welocypedzie postanawia wziąć udział w kolarskim wyścigu.
Kaśka i Baśka w dyskotece, reż. Alina Maliszewska, muz. Adam Makowicz, 1974, 10 min
Trzecia z kolei część cyklu filmowego o Kaśce i Baśce, które tym razem za wszelką cenę próbują dostać się na dyskotekę. Z powodu ich bardzo młodego wieku niestety nie jest to możliwe. Rozżalone ostatecznie się poddają, ale z pomocą i pomysłem, jak wynagrodzić im utratę okazji do dobrej tanecznej zabawy, przychodzi jak zawsze Dziadunio.
Kaśka i Baśka. Pyszne ciacha, reż. Alina Maliszewska, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1980, 10 min
To ostatnia część filmowej serii o przygodach Kaśki i Baśki, które zapragnęły posmakować pysznych słodkich wypieków. Na różne sposoby próbują zdobyć sympatię obcych osób, aby zrealizować swój kulinarny cel.
Przechadzka, reż. Marek Goebel, muz. Zbigniew Namysłowski, 1976, 10 min
Mała zielona kulka podczas wędrówki napotyka na swojej drodze, przedziwne jak ona sama, żyjące obiekty. Wśród nich pojawiają się samotne ludzkie dłonie, przedziwne kwiaty przypominające swoim wyglądem przedmioty codziennego użytku i niezidentyfikowane żywe stwory. Mała kulka z zaciekawienie a czasem trwogą wchodzi w relacje z nowymi napotkanymi istotami.
Miś Uszatek, reż. Lucjan Dembiński, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1962, 9 min
Pierwszy pilotażowy film animowany dla dzieci, którego bohaterem jest popularny dekadę później Miś Uszatek (tu jeszcze bez klapniętego uszka i zdecydowanie milczący!). Nasz bohater mieszka w sklepie z zabawkami. Pewnego zimowego wieczora wyrusza naprzeciw wiosennym przygodom, spotykając na swojej drodze przeróżne postacie: śnieżnego bałwana, zaczepnego baranka i stracha na wróble.
Nie drażnić lwa, reż. Tadeusz Wilkosz, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1960, 10 min
Mrożąca krew w żyłach opowieść o spokojnym lwie, który drażniony przez ludzi, wydostaje się z klatki i pożera swoje kolejne, nieprzyjazne mu ofiary. Za wszelką cenę próbuje dostać się do swojej afrykańskiej ojczyzny.
Ostrożność, reż. Jerzy Kotowski, muz. Jerzy Matuszkiewicz, 1957, 8 min
Film J. Kotowskiego jest swobodną ekranizacją jednoaktówki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pod tym samym tytułem, opublikowanej po raz pierwszy w Przekroju w roku 1947. Profesor Bączyński, bardzo zapobiegliwy i ostrożny opiekun swojej rodziny, zabezpiecza ją przed wszelkimi możliwymi niebezpieczeństwami, w konsekwencji uniemożliwiając ich normalne, codzienne funkcjonowanie. Obawia się drobnostek, nie dostrzegając jednocześnie prawdziwych zagrożeń
Przez dziurę w ścianie, reż. Alina Maliszewska, muz. Włodzimierz Nahorny, 1977, 10 min
Jeszcze jedna ciekawa jazzowa animacja Aliny Maliszewskiej, bodaj najwybitniejszej przedstawicielki filmu animowanego w nurcie polskiej filmografii jazzowej. Przez dziurę w ścianie to opowieść o dziewczynce Magdzie, która mieszka w nowym mrówkowcu, o zaginionym zegarku kłótliwej sąsiadki i ciekawskim kotku starszej pani, który zgubił się, wędrując przez… dziurę w ścianie.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, rejestracja obowiązkowa. Formularz rejestracyjny dostępny poniżej. Prosimy o wypełnienie formularza osobno za siebie i za każde z dzieci.
Limit miejsc został wyczerpany.
Ilustracja: kadr z filmu Kaśka i Baśka i welocyped, reż. A. Maliszewska