Wydarzenia
„Postrzyżyny”, reż. Jiří Menzel | Wieczne lato: Kino za jeden uśmiech
05
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Postrzyżyny”, reż. Jiří Menzel | Wieczne lato: Kino za jeden uśmiech

Bezpłatne wejście

Postrzyżyny, reż. Jiří Menzel, 97 min., 1981, Czechosłowacja

Liryczna, pięknie sfotografowana komedia jest adaptacją książki Bohumila Hrabala, w której pisarz z czułością, humorem i nostalgią opowiada o swoich rodzicach. Akcja filmu toczy się w małym czeskim miasteczku, gdzie ojciec pisarza pracował jako zarządca browaru. Jest początek dwudziestego wieku, czasy burzliwego rozwoju nauki i techniki. W barwnych, trochę melancholijnych, trochę zabawnych epizodach film opowiada o losach zarządcy, jego pięknej żonie i rubasznym szwagrze.

Całość filmu zbudowana jest na doskonale uchwyconych przez reżysera kontrastach – nieśmiały i małomówny kierownik browaru Francin znajduje swoje przeciwieństwo w gadatliwym i hałaśliwym bracie Pepinie, idylliczna atmosfera równoważona jest rubasznością i niemal slapstickowymi gagami, nostalgiczność odchodzącego świata powoli ustępuje miejsca nowoczesności.

Film Postrzyżyny otrzymał Wyróżnienie Specjalne na Festiwalu w Wenecji w 1981 roku za „humor i pozytywną energię”.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Informujemy także, że ze względu na niesprzyjającą pogodę (opady deszczu) pokaz zostaje przeniesiony do sali Ziemia Obiecana, mieszczącej się w budynku FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: kadr z filmu