Wydarzenia
„Powiększenie”, reż. Michelangelo Antonioni | Wieczne lato: wielka przygoda
20
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Powiększenie”, reż. Michelangelo Antonioni | Wieczne lato: wielka przygoda

Bezpłatne wejście

Powiększenie, reż. Michelangelo Antonioni, 111 min., 1966, Wlk. Brytania, Włochy, USA (pokaz z lektorem na żywo!)

Głośny film Antonioniego zrealizowany został w Anglii, w scenerii najmodniejszych wówczas dzielnic Londynu. Zostajemy jako widzowie postawieni w sytuacji, w której początkowa ekspozycja kształtuje oczekiwania, nie zaspokajając ich w dalszej części filmu, wytrącając niejako widza z prostego klasyfikowania i nazywania tego, czego doświadcza. Zgodnie z modernistyczną wykładnią, film staje się grą z widzem, przestaje być zwykłym narzędziem zapisu rzeczywistości, a staje się plastyczną materią, z której twórcy lepią nowe, alternatywne światy otwarte na wielość interpretacji.

Poprzez historię fotografa pracującego dla renomowanych magazynów mody, który stał się mimowolnym świadkiem zbrodni, reżyser ukazuje życie współczesnego mu człowieka jako nieustanną grę pozorów – moralnych, uczuciowych i obyczajowych. Jest to także wyjątkowo celny i wierny zapis ducha czasu ówczesnej epoki – stylu życia, mentalności i relacji międzyludzkich. Film stał się wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1967 r., gdzie przyznano mu Złotą Palmę.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Informujemy także, że ze względu na niesprzyjającą pogodę (opady deszczu) pokaz zostaje przeniesiony do sali Ziemia Obiecana, mieszczącej się w budynku FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: kadr z filmu Powiększenie, reż. M. Antonioni