Powrót do przyszłości, reż. Robert Zemeckis, 116 min, 1985, USA
Jedno z najbardziej ikonicznych dzieł popkultury. Pierwsza część fantastyczno-naukowej trylogii Roberta Zemeckisa opowiadającej o podróżach w czasie. Głównym bohaterem jest Marty McFly, amerykański nastolatek borykający się z rozmaitymi problemami w życiu osobistym. Pewnego dnia przyjaciel Marty’ego, doktor Emmett Lathrop Brown, zaprasza bohatera, by ten wziął udział w eksperymencie z wehikułem czasu…
Wyprodukowany przez Stevena Spielberga film Zemeckisa odniósł wielki komercyjny sukces i stał się największym przebojem 1985 roku. Krytycy chwalili przede wszystkim tempo opowieści, humor oraz aktorskie kreacje. Z czasem „Powrót do przyszłości”, stawiany obok takich filmów jak Szczęki, Gwiezdne wojny czy Poszukiwacze zaginionej arki, stał się jednym z najbardziej uznanych dzieł tzw. Kina Nowej Przygody (określenie Jerzego Płażewskiego), charakteryzującego się dynamiczną akcją, lekkością i wizualną atrakcyjnością. Obraz Zemeckisa doczekał się dwóch sequeli – w 1989 i 1990 roku.
O cyklu Z archiwum popkultury
Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?
Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.
W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.
Ilustracja: kadr z filmu Powrót do przyszłości, reż. R. Zemeckis