Wydarzenia
„Powstanie Warszawskie”, reż. J. Komasa | 79. rocznica Powstania Warszawskiego
01
Sierpień
2023
Pokazy filmowe

„Powstanie Warszawskie”, reż. J. Komasa | 79. rocznica Powstania Warszawskiego

O godz. 18 w sali Mała Czarna rozpocznie się pokaz filmu „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy.

Powstanie Warszawskie, reż. Jan Komasa, 105 min, 2014, Polska

Pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o powstaniu warszawskim poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk.

Film został zmontowany w oparciu o autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. Powstanie Warszawskie wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Producentem wykonawczym filmu jest Piotr C. Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej MPW. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski. Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.