Wydarzenia
Pożegnania | Sztuka widzenia
15
Luty
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Pożegnania | Sztuka widzenia

Bezpłatne wejście
Bohaterem piątej odsłony cyklu współorganizowanego przez PSC jest Mieczysław Jahoda – operator filmowy, reżyser i pedagog. Był także pionierem nowych technik zdjęciowych, realizatorem pierwszych polskich filmów na taśmie „Eastmancolor” i systemem „Cinemascope”. Od 1963 był wykładowcą w PWSFTVIT w Łodzi.

Pokaz w ramach cyklu Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

Program

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

Pożegnania, zdj. Mieczysław Jahoda, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1958, 97 minut

Bohaterem piątej odsłony cyklu jest Mieczysław Jahoda – operator filmowy, reżyser i pedagog. Był także pionierem nowych technik zdjęciowych, realizatorem pierwszych polskich filmów na taśmie “Eastmancolor” i systemem „Cinemascope”. Od 1963 był wykładowcą w PWSFTVIT w Łodzi. Jahoda wielokrotnie współpracował z Wojciechem Jerzym Hasem.

Jednym z doskonałych przykładów tej współpracy jest film z pogranicza Szkoły Polskiej pt. Pożegnania na podstawie powieści Stanisława Dygata z 1948 roku. Obraz traktuje o dylematach i moralnej klęsce przedwojennej inteligencji, która nie potrafiła sprostać wyzwaniom przed jakimi postawiła ją okupacja i późniejsze przemiany społeczne. Reżyser mistrzowsko uchwycił klimat powieści balansującej między realizmem, a absurdalnym ironicznym humorem i groteską.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.

Goście: Wojciech Staroń, Jan Holoubek oraz Tomasz Samosionek.

 

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.