Wydarzenia
„Próba orkiestry”, reż. F. Fellini | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
13
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Próba orkiestry”, reż. F. Fellini | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film Próba orkiestry Federica Felliniego. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Próba orkiestry, reż. Federico Fellini, Włochy, 72 min, 1978, RFN

W pustej sali XII-wiecznego oratorium stopniowo gromadzą się członkowie orkiestry oraz ekipa telewizyjna. Fellini, trzymając się klasycznej zasady jedności czasu, miejsca i akcji stworzył przejmujący obraz narastających napięć i konfliktów w wyizolowanej grupie ludzi.

Próba orkiestry to swego rodzaju pamflet polityczny, którego twórca nie oszczędza nikogo: ani władzy uosobionej w postaci dyrygenta, ani społeczeństwa reprezentowanego tu przez zespół orkiestry, skłóconego i rozdzieranego przez partykularne interesy.

 

Ilustracja: kadr z filmu Próba orkiestry, reż. F. Fellini