Wydarzenia
Propaganda harcerstwa i wojskowości | Film z historią #4
15
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe Wykłady

Propaganda harcerstwa i wojskowości | Film z historią #4

Bezpłatne wejście

W drugiej połowie lat trzydziestych ogromną wagę przywiązywano do krzewienia patriotyzmu wśród młodzieży. Na dużą skalę promowano harcerstwo i wojskowość, jako formę służby ojczyźnie i budowania jej potęgi. Do celów tych wykorzystywano także kinematografię. Temat harcerstwa i Junackich Hufców Pracy często pojawiał się w kronikach filmowych i reportażach realizowanych przez Polską Agencję Telegraficzną. Najsilniejszy wydźwięk miał film fabularny Płomienne serca, opowiadający o maturzystach, którzy przed studiami postanawiają odbyć służbę wojskową, by w razie potrzeby byli gotowi bronić kraju.

Program

Prelekcję przed filmami wygłosi filmograf FINA Michał Pieńkowski.

 

Rzeczpospolita młodości, 12 min, 1935, Polska

W latach 30. Państwo przykładało bardzo dużą wagę do propagowania harcerstwa. Między 10 a 25 lipca w rezydencji prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Spale odbył się zlot z okazji 25-lecia polskiego ruchu harcerskiego. Wyprodukowany przez Polską Agencję Telegraficzną reportaż Rzeczpospolita młodości jest relacją z tego wydarzenia, ukazującą przybycie na miejsce uczestników zlotu oraz wybrane sceny z życia obozowego.

 

Junackie Hufce Pracy, 9 min, 1936, Polska

Reportaż z różnych obozów Junackich Hufców Pracy. Na podstawie zaciągu ochotniczego junacy, zakwalifikowani przez komisje poborowe w różnych dzielnicach, zgłaszają się w koszarach Junackich Hufców Pracy. Tu po przedzierzgnięciu się cywila w junaka, ubranego w przepisowy mundur, ochotnicy wcieleni zostają do poszczególnych batalionów, którym przydzielane są doniosłe zadania inwestycyjne na terenie całej Polski. Praca jest podstawowym czynnikiem wychowania junaków. Roboty rozpoczynają bataliony uroczystością święta pracy, w której bierze udział ludność miejscowa i przedstawiciele władzy.

 

Płomienne serca, reż. Romuald Gantkowski, 79 min, 1937, Polska

Bohaterami filmu jest czwórka przyjaciół – Staś, Jurek, Witold i Wojtek. Po odezwie Naczelnego Wodza do narodu, chłopcy w patriotycznym uniesieniu wstępują na ochotnika do wojska. Szybko stają się wzorowymi żołnierzami. Ich przyjaźń zakłóca jednak odwzajemniona miłość Stasia do dziewczyny Jurka. W czasie manewrów dochodzi do konfliktu między bohaterami, później podczas pożaru, ciężko poparzony Staś trafia do szpitala. Jurek ma wyrzuty sumienia i prosi kolegę o przebaczenie dając swoje błogosławieństwo związkowi z Wandą.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie kina.

O cyklu Film z historią

Cykl poświęcony jest polskim filmom przedwojennym zdigitalizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Patronat

logotyp Polskiego Radia

 

 

 

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Rzeczpospolita młodości